Publikacje

Otępienie w wieku podeszłym - czy farmakoterapia jest skuteczna?
17.05.2009
1
Otępienie, zgodnie z definicją zawartą w kryteriach diagnostycznych Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) (1), to "zespół spowodowany chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym...
Choroby układu moczowego u osób w wieku podeszłym
01.05.2009
Prof. dr hab. med. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska
01.05.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Aktualne standardy leczenia nadciśnienia tętniczego
29.04.2009
1
Ze względu na rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego, które uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, liczne gremia naukowe tworzą standardy dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego związanego z tym schorzeniem.
Zaburzenia połykania w schorzeniach neurologicznych
30.03.2009
Połykanie jest złożoną czynnością fizjologiczną, która zachodzi dzięki uruchomieniu działań zależnych od woli oraz odruchów. Zaburzeniami połykania określa się trudności w formowaniu kęsa pokarmowego i jego transporcie przez górny odcinek przewodu pokarmowego. Dysfagia może wynikać ze zwężenia lub niedrożności poszczególnych części anatomicznych drogi pokarmowej (przyczyny mechaniczne) lub z zaburzeń neurogennych albo nerwowo-mięśniowych (podłoże czynnościowe).
30.03.2009
Leczenie neurogennych i pozaneurogennych zaburzeń połykania
30.03.2009
Połykanie jest złożonym procesem fizjologicznym, podczas którego pożywienie i ślina zostają przetransportowane z jamy ustnej do żołądka. Jest to czynność częściowo odruchowa, a jej złożonych etapów człowiek nie jest w stanie w pełni kontrolować.
30.03.2009
Leki przeciwcholinergiczne w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
30.01.2009
Główną rolę w leczeniu POChP odgrywają leki rozszerzające oskrzela, które stosuje się doraźnie lub regularnie. Do podstawowych leków rozszerzających oskrzela należą leki przeciwcholinergiczne, agoniści receptorów β2-adrenergicznych (β2-agoniści) i metyloksantyny stosowane osobno lub w połączeniu z wyżej wymienionymi preparatami. Wybór leku zależy od indywidualnej odpowiedzi chorego na stosowane leczenie.
30.01.2009
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Incydentaloma nadnerczy u chorych z nadciśnieniem tętniczym
07.10.2008
Nowoczesne metody obrazowania - ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK), badanie rezonansu magnetycznego (MRI) - umożliwiły uwidocznienie zmian anatomicznych w narządach trudno dotychczas dostępnych w tradycyjnych badaniach radiologicznych. Wraz z wdrożeniem tych metod została uruchomiona lawina przypadkowych odkryć obecności guzów w różnych narządach i tkankach.
07.10.2008
Leczenie nadciśnienia tętniczego u chorych z zespołem metabolicznym w świetle nowych wytycznych i dużych badań klinicznych
07.10.2008
W licznych badaniach epidemiologicznych i klinicznych prowadzonych w ostatnich latach wykazano, że zespół metaboliczny jest obarczony szczególnie dużym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.
07.10.2008