Publikacje
Infekcje dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, należą do najczęstszych przyczyn poszukiwania pomocy medycznej na całym świecie. Zapadalność na pozaszpitalne zapalenia płuc szacuje się na 16/1000 osób, umieralność z powodu tej choroby w Polsce wyniosła w 2012 roku 28,8/100 tys., co odpowiada ponad 11 tys. zgonów.
06.12.2016
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2014 roku na świecie zachorowało na gruźlicę 9,6 mln osób; 1,5 mln zmarło z powodu gruźlicy (w tym 0,4 mln zakażonych HIV).
Infekcje górnych dróg oddechowych oraz towarzysząca im podwyższona temperatura ciała to jedno z częstszych schorzeń występujących w populacji pediatrycznej, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Neurosarkoidoza może dotyczyć wielu struktur układu nerwowego, najczęściej są to jednak: nerwy czaszkowe, układ podwzgórzowo-przysadkowy, opony mózgowo-rdzeniowe, półkule mózgowe, rdzeń kręgowy oraz nerwy obwodowe.
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
W nerkach, bardziej niż w jakichkolwiek innych narządach, widać skutki starzenia się organizmu.
02.12.2016
Zespoły bólowe kręgosłupa stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie narządu ruchu u ludzi w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. Szacuje się, że aż 80% społeczeństwa, przynajmniej raz w życiu, uskarża się na dolegliwości bólowe tej okolicy.
02.12.2016
Suplementy diety to kategoria żywności, mimo że swoją formą (tabletka, kapsułka) i sposobem użycia bardziej przypominają leki. Z formalnego punktu widzenia odbiorcami suplementów diety są więc nie pacjenci, a konsumenci.
02.12.2016
2
Od wyboru inhalatora zależy skuteczność terapii. Wybór urządzenia nie jest wcale prostym postępowaniem. A dopasowanie odpowiedniego inhalatora do pacjenta tak, aby był skuteczny w leczeniu jego choroby, ale jednocześnie był przez niego akceptowany, często jest dużym wyzwaniem.
W stanie fizjologii ścisła interakcja pomiędzy sercem i nerką ma kluczowe znaczenie we wzajemnej regulacji czynności obu tych narządów. Dysfunkcja jednego z nich wywołuje kaskadę zdarzeń patofizjologicznych prowadzących do pogorszenia czynności drugiego, zmienia przebieg kliniczny i stanowi szczególne wyzwanie terapeutyczne dla klinicystów: kardiologów i nefrologów.