Publikacje

Badanie przydatności ćwiczeń profilaktycznych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w zapobieganiu utracie mineralnej masy kostnej u kobiet w okresie pomenopauzalnym
01.12.2016
Przyspieszona utrata mineralnej masy kostnej (BMD – bone mineral density) powodująca zwiększanie się wrażliwości na złamania patologiczne jest ważnym problemem zdrowotnym wśród kobiet po menopauzie. Opierając się na badaniach epidemiologicznych, szacuje się, że w Polsce 4 mln osób choruje na osteoporozę, w tym co trzecia kobieta po menopauzie jest zagrożona tą chorobą.
Miejsce naproksenu w farmakoterapii bólu – state of art 2016
30.11.2016
Analgetyki nieopioidowe (NLP) należą w chwili obecnej do najczęściej ordynowanych leków u pacjentów z bólem pooperacyjnym, pourazowym i towarzyszącym chorobie nowotworowej. NLP są zalecane jako składowa tzw. multimodalnego postępowania przeciwbólowego w terapii zarówno ostrych, jak i przewlekłych zespołów bólowych.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Ocena skuteczności leczenia uzdrowiskowego u kobiet z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych
30.11.2016
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza) upośledza czynność tego stawu u około 10% osób po 55. roku życia, spośród których u jednej czwartej powoduje trwałe kalectwo.
Możliwości terapeutyczne u pacjentów z chorobą Parkinsona, u których występuje objaw zamarzania
29.11.2016
Zaburzenia w zakresie postawy, równowagi i chodu to grupa typowych dla choroby Parkinsona objawów, wynikająca z wielu mechanizmów (m.in. utraty odruchów posturalnych, sztywności i bradykinezji, ale także z zaburzeń rytmu chodu, czy towarzyszącej dystonii). Szczególną formą bradykinezji jest zamarzanie (ang. freezing) – nagła i przejściowa niezdolność do wykonywania ruchu.
Dna moczanowa – rozpoznawanie i leczenie w codziennej praktyce lekarskiej
29.11.2016
Dna moczanowa jest najczęściej występującą postacią zapalenia stawów – występuje u ok. 1–3% dorosłej populacji w krajach rozwiniętych, częściej chorują mężczyźni. Chorobowość wzrasta wraz z wiekiem i osiąga u mężczyzn po 70. r.ż. ok. 4–7%.
Znaczenie fizjologicznych funkcji skóry w balneoterapii i fizykoterapii
28.11.2016
Każdy lekarz balneolog, ale również innej specjalności pracujący w uzdrowisku lub w zakładzie fizjoterapii poza uzdrowiskiem stosujący zabiegi balneofizykalne powinien znać dokładnie anatomię i fizjologię skóry oraz rozumieć znaczenie jej fizjologicznych funkcji w uzyskiwaniu wyników leczniczych.
Zespół suchego oka
28.11.2016
Zespół suchego oka, podstawowe zaburzenie powierzchni oka, jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to schorzenie przewlekłe i długoterminowe, modyfikowane przez środowisko, któremu towarzyszy stan zapalny na powierzchni oka i zaburzona homeostaza.
Fitoterapia w stanach zapalnych zatok
28.11.2016
Ostre i przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych to schorzenia często dotykające populację europejską, zwłaszcza żyjącą w dużych skupiskach w centralnej strefie klimatu umiarkowanego, o wysokim stopniu uprzemysłowienia i urbanizacji.
Możliwość zastosowania śliny jako materiału do badań diagnostycznych w chorobach układu sercowo-naczyniowego
25.11.2016
W dobie upowszechnienia w diagnostyce laboratoryjnej szybkich, nieinwazyjnych i możliwie tanich testów przesiewowych, ślina wydaje się być materiałem, na który powinniśmy zwrócić większą uwagę.