Publikacje

Ocena skuteczności preparatu Calmapherol SC w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Terapia atopowego zapalenia skóry
25.11.2016
Z perspektywy praktyki lekarskiej, AZS jest powszechnie spotykaną chorobą u dzieci
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Zastosowanie wody mineralnej „Nałęczowianka” do okładów w ostrych zespołach rumieniowych skory (w wybranych zespołach chorobowych)
16.11.2016
Balneologia jest najstarszą gałęzią fizjoterapii, która wykorzystuje specyficzne właściwości i oddziaływanie wody na ludzki organizm. Pierwsze zastosowania wody w celach terapeutycznej kuracji przypisywane są Egipcjanom, którzy wykorzystywali gorące kąpiele z dużą ilością pary wodnej dla przeciwdziałania nadwadze.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część II: Mutagenne działanie promieniowania UV i naprawa uszkodzeń DNA*
24.10.2016
Docierające do powierzchni Ziemi promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali 280-320 nm (UVB) i 320-400 nm (UVA) wywołuje uszkodzenia struktur komórkowych, w tym kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Mechanizmy uszkadzającego działania UVB i UVA na cząsteczki DNA są odmienne.
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV
24.10.2016
Niekorzystne działanie promieniowania UV obejmują fotouszkodzenie skóry, rumień fotochemiczny, oparzenia słoneczne, fotodermatozy, pogrubienie naskórka, zmniejszenie aktywności układu odpornościowego i keratozy słoneczne. Promieniowanie UV jest silnym czynnikiem mutagennym i kancerogennym dla komórek skóry.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Przewlekła pokrzywka spontaniczna – standardy i możliwości leczenia
03.08.2016
Pokrzywka jest heterogenną jednostką chorobową, którą międzynarodowe wytyczne EAACI/GA(2)LEN/EDF/WAO definiują jako nagłe pojawienie się bąbli lub obrzęku naczynioruchowego albo obydwu tych objawów jednocześnie.
Manifestacje chorób alergicznych u niemowląt
17.03.2016
Choroby alergiczne należą do najczęściej spotykanych schorzeń przewlekłych wśród pacjentów w wieku rozwojowym, z którymi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, a także w Polsce częstość chorób alergicznych zdecydowanie wzrasta w ostatnich latach.
Punktowe testy skórne
25.02.2016
Punktowe testy skórne (PTS) są metodą badania stosowaną w diagnostyce uczulenia IgE-zależnego. Występowanie reakcji ze strony skóry na alergen świadczy o obecności w niej mastocytów opłaszczonych swoistymi przeciwciałami IgE (sIgE). Reakcja skóry w PTS na badany alergen w postaci bąbla i rumienia świadczy o uczuleniu na poziomie skóry, natomiast wnioskowanie o alergii w obrębie innych narządów na podstawie punktowych testów skórnych jest jedynie pośrednie.