Publikacje

Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Kamica odlewowa nerki u małych dzieci – opis dwóch przypadków
10.11.2016
Kamica odlewowa nerki najczęściej jest następstwem zbyt późno rozpoznanych i nieskutecznie leczonych zakażeń układu moczowego wywołanych bakteriami wytwarzającymi ureazę, która rozkłada mocznik na amoniak i dwutlenek węgla.
Postępowanie w oporności na diuretyki w przebiegu niewydolności serca
04.11.2016
Głównym objawem niewydolności serca (heart failure, HF) jest retencja płynów wyrażająca się zastojem w krążeniu płucnym, wątrobie, jelitach i tkankach obwodowych. Nie dziwi więc fakt, że diuretyki pętlowe są podstawą leczenia objawów HF.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Miejsce statyn w prewencji nefropatii kontrastowej
12.07.2016
Nefropatia kontrastowa (contrast-induced nephropathy, CIN) to ostre uszkodzenie nerek spowodowane dotętniczym lub dożylnym podaniem jodowego środka cieniującego podczas badania lub zabiegu radiologicznego. Pojawia się w ciągu 24–72 godzin po jego podaniu i objawia wzrostem stężenia kreatyniny w surowicy w ciągu 48 godzin o ≥ 0,5 mg/dl lub o ≥ 25% w stosunku do wartości wyjściowej
Parikalcytol w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
12.07.2016
Jednym z najważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek (PChN) są zaburzenia mineralno-kostne z ich konsekwencjami w postaci osteodystrofii nerkowej i zwapnień układu sercowo-naczyniowego. Rozwijają się one stopniowo wraz z postępem nefropatii, najczęściej pod postacią wtórnej nadczynności przytarczyc (WNP), z przerostem gruczołów i narastającym stężeniem parathormonu (PTH). O ile w stadium III PChN stężenia te są nieprawidłowe jedynie u części chorych (35%), to już w stadiach bardziej zaawansowanych odsetek ten sięga 70%.
Inhibitory kalcyneuryny po przeszczepieniu nerki
12.07.2016
W początkowym okresie historii transplantologii, gdy dysponowano niewielkim arsenałem leków immunosupresyjnych – początkowo steroidami, a później także azatiopryną, wyniki przeszczepiania nerek były niezadowalające – znaczny odsetek narządów przeszczepionych był tracony we wczesnym okresie potransplantacyjnym w przebiegu ostrego odrzucania, którego nie można było opanować. Dopiero wprowadzenie do praktyki klinicznej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku pierwszego inhibitora kalcyneuryny – cyklosporyny A (CsA), wyraźnie poprawiło roczną przeżywalność przeszczepów nerkowych.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w przewlekłej chorobie nerek
11.07.2016
Według WHO, ok. 16% społeczeństwa przechodzi w ciągu życia epizod depresji. Występowanie chorób somatycznych, szczególnie przewlekłych, sprzyja pojawieniu się zaburzeń nastroju.
Miejsce cyklosporyny w leczeniu pierwotnych glomerulopatii
11.07.2016
W medycynie cyklosporynę stosuje się od lat 80. – początkowo w transplantologii, a następnie w chorobach immunologicznych, w tym w kłębuszkowych zapaleniach nerek. Jej wprowadzenie poprawiło przeżywalność narządów przeszczepionych i skuteczność leczenia glomerulopatii. Stosowanie CSA w niektórych glomerulopatiach jest atrakcyjną opcją terapeutyczną, dającą dużą szansę na zwiększenie wskaźnika remisji przy występowaniu akceptowalnych potencjalnych działań niepożądanych.