Publikacje

Zaburzenia erekcji – postępowanie z wykorzystaniem substancji pochodzenia naturalnego
07.12.2016
W artykule omówiono zaburzenia erekcji (ED) ze szczególnym uwzględnieniem zarówno epidemiologii, jak i aktualnie dostępnych metod leczenia. Opisując metody leczenia, zwrócono szczególną uwagę na preparaty pochodzenia naturalnego, gdyż biorąc pod uwagę ich profil bezpieczeństwa wydają się być istotną alternatywą dla terapii z wykorzystaniem cząsteczek syntetycznych.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Satysfakcja życia i samoocena wśród kobiet w okresie menopauzy
06.12.2016
Okres okołomenopauzalny jest naturalnym, ale dla większości kobiet bardzo trudnym etapem w życiu. Funkcjonowanie kobiet w tym okresie jest utrudnione nie tylko ze względu na występujące objawy somatyczne, będące skutkiem zmian hormonalnych, w głównej mierze niedoboru estrogenów, lecz także z powodu wpływu czynników psychospołecznych.
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Czy reklama suplementów diety jest obiektywnym źródłem informacji o ich wpływie na zdrowie? Analiza reklam radiowo-telewizyjnych w świetle przepisów prawa żywnościowego
02.12.2016
2
Suplementy diety to kategoria żywności, mimo że swoją formą (tabletka, kapsułka) i sposobem użycia bardziej przypominają leki. Z formalnego punktu widzenia odbiorcami suplementów diety są więc nie pacjenci, a konsumenci.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Wybrane problemy funkcjonowania psychicznego u chorych z przewlekłymi chorobami układowymi tkanki łącznej na przykładzie reumatoidalnego zapalenia stawów
22.11.2016
Zaburzenia funkcjonowania psychicznego wskazywane są jako przyczyny wszystkich chorób układowych tkanki łącznej, a także jako ich następstwa. Obserwacje psychologiczne chorych z chorobami układowymi tkanki łącznej pozwalają na stwierdzenie, że ujawniają oni wiele negatywnych stanów emocjonalnych, a przede wszystkim: strach, lęk, poczucie zagrożenia, obniżony nastrój, przygnębienie, zniecierpliwienie, gniew i poczucie straty.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.