Publikacje
Przewlekła niewydolność serca (PNS) jest złożonym zespołem klinicznym, w którym występują nieprawidłowości w zakresie kurczliwości mięśnia sercowego oraz zaburzenia hemodynamiczne i zmiany neuroendokrynne (1). Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na PNS w krajach Europy Zachodniej i USA.
03.11.2016
Ewaluacja programu zdrowotnego jest jednym z ważniejszych elementów jego realizacji. W naszym kraju brakuje wystandaryzowanych zaleceń i wytycznych, które byłyby narzędziem ułatwiającym proces planowania, implementacji i ewaluacji programu zdrowotnego.
03.11.2016
Przewlekła niewydolność serca jest złożonym problemem klinicznym, charakteryzującym się – oprócz typowych objawów klinicznych – postępującą niewydolnością wielonarządową spowodowaną niedostatecznym rzutem minutowym.
03.11.2016
W ostatnich latach dużą wagę przykłada się również do jak najdłuższego utrzymania pacjentów z NS na rynku pracy w wyuczonym zawodzie lub – w razie potrzeby – po ich przezawodowieniu. Zadaniu temu służy m.in. kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna (KRK), która została włączona do wytycznych postępowania u pacjentów z niewydolnością serca.
02.11.2016
Głównym celem postępowania terapeutycznego w niewydolności serca (heart failure, HF) jest poprawa rokowania i redukcja objawów choroby wpływająca na jakość życia pacjentów. Optymalna, standardowa farmakoterapia HF opiera się na lekach wpływających na dwa układy odgrywające istotną rolę w patofizjologii tego schorzenia: renina-angiotensyna-aldosteron oraz współczulny.
Nowe wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego, które ukazały się w 2015 r., szczegółowo opisują postępowanie w tej jednostce chorobowej o wielodyscyplinarnym zasięgu. W poniższym opracowaniu wybrano jedynie wybrane elementy patofizjologii, diagnostyki i znaczenia klinicznego tej postaci nadciśnienia płucnego (pulmonary hypertension, PH), z którą lekarz spotyka się najczęściej w swojej codziennej praktyce.
Czynność serca jest jednym z parametrów oceny stanu ogólnego, powszechnie znanym, tanim i łatwym do zmierzenia. Wpływa na niego jednak bardzo wiele czynników: aktywność fizyczna, stan psychiczny, dieta i suplementy diety, palenie tytoniu, używki i leki. Podwyższona spoczynkowa HR jest jednym z czynników ryzyka śmiertelności i chorobowości całkowitej oraz w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w tym w niewydolności serca, a jej redukcja jest ważnym celem terapeutycznym.
Fizykalna terapia skojarzona polega na świadomym połączeniu dwóch odmiennych form energii fizycznej, które nie mogą wykazywać działania biologicznego o charakterze antagonistycznym.
Niewydolność serca (heart failure, HF) dotyczy 1–2% populacji ogólnej i ok. 15–20% chorych w wieku powyżej 65. roku życia (1). Wśród najczęstszych przyczyn HF wyróżniamy: chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe i kardiomiopatie. W ostatnich latach liczba nowych zachorowań stale wzrasta w miarę zwiększenia średniej długości życia.
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
28.10.2016