Publikacje

Nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca
27.10.2016
W Polsce, z rozpoznaną niewydolnością serca żyje ok. 1 mln osób. Ocenia się, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie o ok. 25%. Niewydolność serca nadal jest przyczyną wysokiej śmiertelności wśród pacjentów powyżej 55. roku życia.
Kiedy rozpoznać niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory?
26.10.2016
Niewydolność serca (heart failure, HF) jest poważnym problemem zdrowia publicznego, który dotyczy ok. 1–2% populacji dorosłych w krajach rozwiniętych i zwiększa się do 10% wśród osób w podeszłym wieku. Ponad 23 mln pacjentów na całym świecie cierpi z powodu HF
Pacjent z ostrym zespołem wieńcowym – współpraca zespołu ratownictwa medycznego
26.10.2016
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku zgony z powodu chorób układu krążenia stanowiły aż 46% wszystkich zgonów.
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV
24.10.2016
Niekorzystne działanie promieniowania UV obejmują fotouszkodzenie skóry, rumień fotochemiczny, oparzenia słoneczne, fotodermatozy, pogrubienie naskórka, zmniejszenie aktywności układu odpornościowego i keratozy słoneczne. Promieniowanie UV jest silnym czynnikiem mutagennym i kancerogennym dla komórek skóry.
Etiologia ostrego zapalenia trzustki – niedoceniony problem w pediatrii
24.10.2016
Najczęściej przyczyną ostrego zapalenia trzustki u dzieci są choroby dróg żółciowych, leki, choroby systemowe, urazy, a także uwarunkowania genetyczne. W ponad jednej trzeciej przypadków etiologia pozostaje niewyjaśniona. Znajomość czynników etiologicznych ostrego zapalenia trzustki pozwala właściwie zaplanować procedury diagnostyczne i umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
24.10.2016
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część II: Mutagenne działanie promieniowania UV i naprawa uszkodzeń DNA*
24.10.2016
Docierające do powierzchni Ziemi promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali 280-320 nm (UVB) i 320-400 nm (UVA) wywołuje uszkodzenia struktur komórkowych, w tym kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Mechanizmy uszkadzającego działania UVB i UVA na cząsteczki DNA są odmienne.
Zastosowanie różnych form treningu fizycznego u pacjentek z osteoporozą pomenopauzalną
21.10.2016
W Polsce osteoporozę ma ok. 6,2 mln osób, a u ok. 2,2 mln została ona zdiagnozowana. Biorąc pod uwagę proces starzenia się społeczeństwa, osteoporoza stanowić będzie coraz poważniejszy problem zdrowotny i ekonomiczny.
Rola doustnych prób prowokacyjnych w alergiach pokarmowych
21.10.2016
Autorzy w oparciu o najnowsze wytyczne i stanowiska EAACI oraz AAAACI, przedstawiają w jakich sytuacjach klinicznych, które z tych prób przeprowadzać, mając na uwadze wskazania i przeciwskazania do ich wykonywania.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Prewencja wtórna choroby wieńcowej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
10.10.2016
Podstawowym celem terapii hipotensyjnej u pacjentów z chorobą wieńcową jest obniżenie ciśnienia tętniczego, redukcja niedokrwienia mięśnia sercowego i ochrona przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.