Publikacje
Uprawianie sportu, niezależnie od tego, czy będzie to sport wyczynowy, czy rekreacyjny wiąże się z ryzykiem wystąpienia urazu. Urazy sportowe często wiążą się z poziomem wytrenowania, wobec czego mamy urazy spowodowane mniejszą sprawnością lub przetrenowaniem zawodnika.
22.09.2016
Proces gwałtownego starzenia się społeczeństwa oraz rozwoju chorób cywilizacyjnych to jeden z głównych problemów Polski oraz innych krajów rozwijających się. Procesom starzenia towarzyszy postępujące zwyrodnienie wszystkich układów czynnościowych i anatomicznych, czyli stopniowe upośledzenie funkcji systemu ruchowego i posturalnego, od wydolności których zależy stabilność postawy.
24.08.2016
Urazy głowy u dzieci, a zwłaszcza lekkie urazy głowy, nadal stanowią ważny problem diagnostyczno-terapeutyczny. Pomimo postępu, jaki dokonał się w naukach medycznych, brak jest definicji lekkiego urazu głowy i standardów postępowania z dzieckiem, które doznało takiego urazu.
24.08.2016
Optymalny program rehabilitacji powinien przywracać sprawność funkcjonalną i być dobrze tolerowany także przez starszych pacjentów. Celem pracy jest ocena skuteczności terapii funkcjonalnej starszych pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu.
24.08.2016
Główny i najskuteczniejszy sposób podawania leków w POChP i astmie to droga wziewna – inhalacje. Podawanie leku w ten sposób działa szybciej niż przyjmowanie go doustnie oraz efektywniej rozszerza oskrzela. Zmniejsza się też zakres występowania działań niepożądanych…
08.08.2016
Zespół jelita nadwrażliwego (ZJN) jest częstą i dokuczliwą chorobą, która pomimo korzystnego rokowania poważnie obniża jakość życia pacjentów nią dotkniętych. Nasilenie objawów choroby różni się znacznie pomiędzy poszczególnymi pacjentami i ma istotny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie…
05.08.2016
Niedokrwistość definiowana jest jako zmniejszenie liczby erytrocytów, obniżone stężenie hemoglobiny lub wartości hematokrytu we krwi (1). Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) określa niedokrwistość jako spadek stężenia hemoglobiny (Hb) poniżej 12 g/dl u kobiet niebędących w ciąży, poniżej 11 g/dl u kobiet ciężarnych oraz poniżej 13 g/dl u mężczyzn.
Polekowe uszkodzenia wątroby (PUW) stanowią istotny problem kliniczny. Szacuje się, że są one przyczyną 2–5% hospitalizacji z powodu żółtaczki i ok. 10% przyjęć do szpitala z powodu zapaleń wątroby u dorosłych.
04.08.2016
Wysoka śmiertelność z powodu raka płuca sprawia, że jest on jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych większości krajów świata. Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów złośliwych na świecie…
Pokrzywka jest heterogenną jednostką chorobową, którą międzynarodowe wytyczne EAACI/GA(2)LEN/EDF/WAO definiują jako nagłe pojawienie się bąbli lub obrzęku naczynioruchowego albo obydwu tych objawów jednocześnie.
03.08.2016