Publikacje

Wpływ alergicznego nieżytu nosa na aktywność życiową pacjentów
03.08.2016
Nieżyt nosa jest najczęstszą przewlekłą chorobą układu oddechowego u dzieci i dorosłych. W Polsce może dotyczyć nawet 1/4 populacji, w różnych okresach roku. Ok. 1/3 osób chorujących na alergiczny nieżyt nosa (ANN) nie zgłasza się do lekarza. Podobnie, ok. 50% naszych pacjentów jest leczonych nieskutecznie.
Alergiczne zapalenie spojówek
02.08.2016
Alergiczne zapalenie spojówek jest najczęstszą chorobą alergiczną oczu, u podłoża której leżą mechanizmy odpowiedzi immunologicznej, powstającej w wyniku kontaktu z alergenem (pyłki roślin, zarodniki grzybów, sierść zwierząt itp.). Reakcja ta należy do typu I nadwrażliwości, w której przeciwciała IgE, łącząc się z alergenami, powodują uwalnianie mediatorów zapalnych i rozwój objawów klinicznych.
Prewencja zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w świetle nowych danych
28.07.2016
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym. Pomimo zmniejszenia liczby palaczy i ograniczenia narażenia na palenie bierne, liczba chorych na POChP wzrasta. Na POChP choruje ok. 10% osób powyżej 40. r.ż., w Polsce to 2 miliony osób...
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – kim są nasi pacjenci i jaka jest ich wiedza na temat choroby?
22.07.2016
Obserwowane trendy wskazują, że w bieżącym dziesięcioleciu POChP stanie się trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów. Niestety, nadal istotnym problemem jest również niedodiagnozowanie – co wpływa na odroczenie rozpoczęcia przez chorego leczenia.
Czy możemy dowolnie zamieniać inhalatory?
21.07.2016
Najtrudniejszym wyzwaniem dla lekarza rozpoczynającego terapię inhalacyjną u swojego chorego jest odpowiedni dobór inhalatora...
Zindywidualizowane leczenie dyslipidemii w 2016 roku – jakie leczenie dla jakiego pacjenta?
20.07.2016
Leczenie zaburzeń gospodarki cholesterolowej zgodne z najnowszą wiedzą medyczną wymaga wielowymiarowego spojrzenia na pacjenta, uwzględnienia jego całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego, celów terapii oraz aktualnych wytycznych towarzystw naukowych. W maju bieżącego roku po raz pierwszy zaprezentowano nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC).
Pułapki i rafy na drodze do poprawnego rozpoznania niewydolności serca
14.07.2016
Ewolucja większości patologii układu krążenia znajduje swój finał w postaci rozwoju niewydolności serca (NS). W związku z dużym rozpowszechnieniem tych chorób, NS staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. W powszechnie znanym badaniu Framingham Heart Study, przed bez mała 15 laty, oceniano, iż w rozwiniętych społeczeństwach prawdopodobieństwo rozwoju NS w czasie trwania życia wynosi ok. 20%
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w przewlekłej chorobie nerek
11.07.2016
Według WHO, ok. 16% społeczeństwa przechodzi w ciągu życia epizod depresji. Występowanie chorób somatycznych, szczególnie przewlekłych, sprzyja pojawieniu się zaburzeń nastroju.
Zasady rozpoznawania i leczenia hiponatremii. Podsumowanie wytycznych europejskich z 2014 r.
08.07.2016
Hiponatremia jest problemem często spotykanym w praktyce klinicznej (30% hospitalizowanych), niestety, nadal słabo poznanym przez lekarzy, a jednocześnie trudnym pod względem diagnostycznym, co często skutkuje nieprawidłowym postępowaniem medycznym.
Diagnostyka nawracających zakażeń układu moczowego u dzieci
07.07.2016
Zakażenia układu moczowego (ZUM) w populacji pediatrycznej są zagadnieniem wielokrotnie poruszanym w wielu opracowaniach i problemem często spotykanym w codziennej praktyce lekarskiej. Ze względu na złożoną i często niejednoznaczną symptomatologię wymagają szczególnej uwagi ze strony lekarza oraz właściwej współpracy rodziców.