Publikacje
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku zgony z powodu chorób układu krążenia stanowiły aż 46% wszystkich zgonów.
Wypadki drogowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w grupie wiekowej poniżej 40. roku życia. Skutkiem urazów komunikacyjnych są krwotoki, będące przyczyną do 80% zgonów wśród pacjentów urazowych.
21.10.2016
Urazy czaszkowo-mózgowe i ich następstwa, w grupie ludzi młodych i u dzieci, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności.
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
20.10.2016
O ile nagłe zagrożenie życia jest z reguły właściwie rozumiane w sposób intuicyjny, o tyle nagłego zagrożenia zdrowotnego ma charakter bardzo subiektywny, zależny od: wykształcenia, osobowości, profilu emocjonalnego jednostki, warunków otoczenia i wielu zmiennych, których ocena jest aktualnie domeną szeroko rozumianych badań z zakresu socjologii zdrowia.
22.09.2016
Elementami, które wymagają omówienia ze względów praktycznych są ogólne zasady postępowania w wybranych przypadkach pacjentów w stanie krytycznie ciężkim oraz współdziałanie oddziałów medycyny ratunkowej i oddziałów intensywnej terapii oraz ustalenie przez personel lekarski tych oddziałów zasad współpracy dla dobra najciężej chorych pacjentów.
Nowe doustne antykoagulanty (NOAC) stanowią duży postęp w leczeniu pacjentów ze wskazaniami do długotrwałej terapii przeciwkrzepliwej w prewencji i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻCHZZ) oraz w prewencji udaru mózgu w niezastawkowym migotaniu przedsionków...
W ostatnich latach istotnie zmieniła się ocena znaczenia zjawiska zaostrzenia w przebiegu astmy – od oczywistego ryzyka bieżącego po rozszerzenie do negatywnego czynnika prognostycznego choroby...
W ostatnich latach prowadzono wiele badań naukowych oraz klinicznych, skoncentrowanych na poszukiwaniu nowych kierunków leczenia chorób obturacyjnych. Szczegółowo opisano wiele fenotypów astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Analizowano wpływ alergii, atopii, częstości zaostrzeń, nasilenia objawów klinicznych oraz wykładników czynnościowych na rodzaj zapalenia w drogach oddechowych...
Niewydolność serca (NS) jest aktualnie jednym z głównych wyzwań współczesnej kardiologii. Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba pacjentów z NS będzie systematycznie wzrastać. Odzwierciedleniem tego jest duże zainteresowanie badaczy problematyką patofizjologii, diagnostyki i leczenia NS, co przekłada się na liczbę publikowanych badań naukowych. Wyniki tych badań nie zawsze mają swoje potwierdzenie w praktyce...
09.02.2016