Publikacje
Ze względu na szerokie spektrum działania, szybkie efekty lecznicze i brak poważnych przeciwwskazań leki z grupy benzodiazepin (BZD) są chętnie stosowane w codziennej praktyce...
25.02.2010
Stwardnienie rozsiane to najczęstsza choroba OUN prowadząca do inwalidztwa młodych ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 20. a 40. r.ż., aczkolwiek wcześniejsze wystąpienie choroby nie należy do rzadkości. Nieco częściej na stwardnienie rozsiane zapadają kobiety.
Psychiatria kliniczna oparta na faktach naukowych w XXI wieku staje wobec zróżnicowanych oczekiwań i wyzwań, jakim z jednej strony jest rosnąca liczba problemów zdrowotnych, z drugiej zaś postęp wiedzy, który rozbudza nadzieje na lepsze i szybsze rozwiązywanie tych problemów. Dodatkowym aspektem są naciski na profilaktykę zdrowia psychicznego, jak również wczesną prewencję.
23.02.2010
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Choroby, szczególnie te dotyczące układu krążenia, podobnie jak inne wyzwania psychiczne, budzą wiele reakcji emocjonalnych (1,2) zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Również te pozytywne, takie jak na przykład nadzieja czy ulga mogą stać się problemem jeśli są bardzo intensywne, długotrwałe lub błędnie ukierunkowane.
08.03.2009
Ból nie jest tylko prostym odruchem. Nie ma wprost proporcjonalnego związku między bodźcem a reakcją na ból. Ból jest osobistym doświadczeniem. Jest doznaniem bardzo subiektywnym. Na ten subiektywizm składa się wiele czynników dotyczących samej osoby doświadczającej bólu, jak i jej relacji z otoczeniem.
21.12.2008
1
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008