Publikacje

Nowe spojrzenie na dysplazję włóknisto-mięśniową w świetle dużych rejestrów chorych
16.02.2018
Dysplazja włóknisto-mięśniowa może wystąpić w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i w wieku młodym, średnim i podeszłym.
Nadciśnienie tętnicze u kobiet – patofizjologia, przebieg i leczenie
15.02.2018
Populacja kobiet z nadciśnieniem tętniczym staje się coraz bardziej różnorodna i wymaga indywidualizacji leczenia hipotensyjnego
Wpływ na zmienność ciśnienia tętniczego – nowy element oceny skuteczności terapii hipotensyjnej?
09.02.2018
Ocena zmienności ciśnienia tętniczego może stanowić dodatkowy wykładnik jakości kontroli nadciśnienia tętniczego.
Izolowane nadciśnienie skurczowe i nadciśnienie rzekome u nastolatków i młodych dorosłych
08.02.2018
W ostatnich 3 dekadach występowanie izolowanego skurczowego NT wzrosło do 40% w grupie dorosłych w wieku poniżej 50. roku życia i z nieleczonym NT.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Picie kawy a zdrowie – aktualny stan wiedzy. Czy to już koniec rozterek pacjentów?
25.01.2018
Wiele badań epidemiologicznych wskazuje, że nawyk picia kawy nie zwiększa ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a nawet może mieć działanie korzystne.
Rola polifosforanów w procesie krzepnięcia krwi i w rozwoju stanu zapalnego
05.09.2017
Ostatnie badania wskazują, że polyP są czynnikiem prokoagulacyjnym przyspieszającym krzepnięcie krwi, poprzez inicjowanie aktywacji szlaku wewnątrzpochodnego oraz promowanie aktywacji czynnika V i XI przez trombinę.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Hormonalne aspekty zaburzeń odżywiania
17.05.2017
Nadmierna masa ciała jest nie tylko problemem medycznym, który powoduje 10–13% przedwczesnych zgonów w regionie europejskim, ale również ekonomicznym, gdyż koszty związane z otyłością stanowią 2–7% nakładów na ochronę zdrowia w całej Europie. Według WHO, na świecie żyje ok. 1,6 mld osób z nadwagą oraz 522 mln osób otyłych.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.