Publikacje

Zasady rozpoznawania i leczenia hiponatremii. Podsumowanie wytycznych europejskich z 2014 r.
08.07.2016
Hiponatremia jest problemem często spotykanym w praktyce klinicznej (30% hospitalizowanych), niestety, nadal słabo poznanym przez lekarzy, a jednocześnie trudnym pod względem diagnostycznym, co często skutkuje nieprawidłowym postępowaniem medycznym.
Torbiele nerek u dorosłych – kiedy należy się niepokoić?
07.07.2016
Rozpowszechnienie w ostatnich latach metod obrazowania spowodowało znaczny wzrost rozpoznawalności różnego stopnia zmian ogniskowych w narządach wewnętrznych, ponadto coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z przypadkowym rozpoznaniem ultrasonograficznym (USG) torbieli w nerkach. I choć większość z nich to pojedyncze i łagodne torbiele proste, które nie wymagają dalszego działania ani diagnostycznego, ani terapeutycznego, to niektóre z nich mogą wykazywać cechy torbieli złożonych, z istotnym ryzykiem rozwoju lub wręcz obecności nowotworu.
Nerki w chorobach reumatycznych
07.07.2016
Choroby reumatyczne mają najczęściej autoimmunologiczne tło i dotyczą nie tylko układu kostno-stawowego, ale także innych narządów. Szczególnie często obserwuje się tu współwystępowanie chorób nerek. W takich przypadkach zawsze należy rozważyć, czy zmiany w nerkach są spowodowane chorobą reumatyczną, czy są skutkiem działania leków.
Diagnostyka nawracających zakażeń układu moczowego u dzieci
07.07.2016
Zakażenia układu moczowego (ZUM) w populacji pediatrycznej są zagadnieniem wielokrotnie poruszanym w wielu opracowaniach i problemem często spotykanym w codziennej praktyce lekarskiej. Ze względu na złożoną i często niejednoznaczną symptomatologię wymagają szczególnej uwagi ze strony lekarza oraz właściwej współpracy rodziców.
Nefropatia arystolochowa
06.07.2016
Mieszanki ziół chińskich są używane od tysiącleci w Chinach i krajach sąsiednich jako środki lecznicze w bardzo licznych schorzeniach. Przypisuje się im działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne; niektóre z nich stosuje się jako diuretyki, środki przeciwnowotworowe lub preparaty działające miejscowo w chorobach skóry. W ostatnich dekadach chińskie zioła zaczęły być coraz szerzej stosowane także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Pod koniec XX wieku zwrócono uwagę na związek pomiędzy uszkodzeniem nerek a stosowaniem ziół chińskich w celu zmniejszenia masy ciała.
Zmiany w nerkach w sarkoidozie
06.07.2016
Sarkoidoza jest przewlekłą chorobą zapalną o niejasnej etiologii, charakteryzującą się obecnością nieserowaciejących ziarniniaków w różnych tkankach. Ziarniniaki powstają w wyniku uwalniania czynników chemotaktycznych i wzrostowych z aktywowanych limfocytów T helper (CD4 typ 1) i makrofagów (1–3).
Aktualne zasady dotyczące stosowania czynników erytropoetycznych w przewlekłej chorobie nerek
30.06.2016
Niedokrwistość jest jednym z najważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek (PChN). Częstość występowania niedokrwistości rośnie wraz z zaawansowaniem PChN do 50% w V jej stadium. Kryteria rozpoznania są tu zgodne z kryteriami WHO dla ogólnej populacji, czyli stężenie hemoglobiny (Hb)
Kamica układu moczowego u dzieci: zasady leczenia i profilaktyki
17.03.2016
Kamica układu moczowego (KUM) to ogólnoustrojowa choroba, w której przebiegu dochodzi do wytrącania konkrementów w różnych częściach układu moczowego. KUM towarzyszy człowiekowi od dawna. Pierwsze ślady choroby pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e.
Nowotwory u biorców allogennego przeszczepu nerkowego
09.03.2016
Nowotwory złośliwe stanowią drugą – po chorobach układu sercowo-naczyniowego – przyczynę zgonu biorców allogennego przeszczepu nerkowego z prawidłową czynnością przeszczepu. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat nowotwory będą stanowić główną przyczynę śmiertelności chorych po przeszczepieniu narządów.
Perspektywy wykorzystania biodruku 3D w medycynie transplantacyjnej
09.03.2016
Postęp w leczeniu przewlekłych chorób cywilizacyjnych, który ma miejsce w ciągu ostatnich lat, doprowadził do znacznego wydłużenia średniego wieku życia. Paradoksalnie, doprowadziło to do pojawienia się nowych problemów takich jak zwiększona zapadalność na choroby neurodegeneracyjne, choroby układu sercowo-naczyniowego czy zwiększone zapotrzebowanie na narządy do przeszczepienia...