Publikacje

Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
12.03.2018
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Definicja i leczenie udaru mózgu na przestrzeni wieków
26.01.2018
Według danych WHO rocznie na udar mózgu zapada około 15 mln osób, z czego u 5,5 mln dochodzi do zgonu.
Ocena skuteczności sonoterapii w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – badanie pilotażowe
23.01.2018
W krajach wysoko rozwiniętych dolegliwości bólowych kręgosłupa doświadcza 50-85% populacji.
Ocena częstości występowania różnych typów zaburzeń równowagi u osób w wieku podeszłym
19.01.2018
Społeczeństwo stare, to takie, w którym odsetek osób po 65 roku życia przekracza 7%. Polska osiągnęła ten wynik już w 1968 roku.
Tężyczka utajona i hipomagnezemia – podstawy fizjologiczne, objawy, diagnostyka i leczenie
19.01.2018
Do wystąpienia objawów tężyczki mogą prowadzić choroby ogólnoustrojowe, niedobory pokarmowe, powikłania zabiegów operacyjnych i farmakoterapii oraz zaburzenia genetyczne.
Udar niedokrwienny mózgu – epidemiologia, profilaktyka i leczenie
11.01.2018
Udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych (po chorobach serca i nowotworach) i główną przyczyną niesprawności u dorosłych.
Zastosowanie biofeedbacku w leczeniu bólu
09.01.2018
Obserwując i monitorując zmiany w funkcjonowaniu organizmu, chorzy uczą się dostosowywać i modyfikować swoje fizyczne i emocjonalne reakcje, aby złagodzić objawy i regulować określone procesy fizjologiczne.
Dlaczego warto stosować kwas α-liponowy u pacjentów z bolesną neuropatią cukrzycową
05.01.2018
Niezwykle cenną i unikalną cechą kwasu α-liponowego jest połączenie korzystnego działania przeciwutleniającego z działaniem przeciwcukrzycowym.
Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bólu neuropatycznego
04.01.2018
W praktyce klinicznej neurotoksyna botulinowa stosowana jest w różnych schorzeniach, przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub nadaktywnością cholinergiczną.