Publikacje

Medyczne, farmakoekonomiczne i prawne aspekty szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w pytaniach i odpowiedziach
19.10.2017
Artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu i obowiązków pracodawców, odnoszących się do wykonywania szczepień ochronnych.
Borelioza z Lyme w Polsce. Rozpoznawanie i leczenie
17.10.2017
Kleszczy całkiem wytępić się nie da. Nie mają one naturalnych wrogów. Liczba tych pajęczaków może się zmniejszyć po wyjątkowo suchych latach lub długich mroźnych zimach.
Rola polifosforanów w procesie krzepnięcia krwi i w rozwoju stanu zapalnego
05.09.2017
Ostatnie badania wskazują, że polyP są czynnikiem prokoagulacyjnym przyspieszającym krzepnięcie krwi, poprzez inicjowanie aktywacji szlaku wewnątrzpochodnego oraz promowanie aktywacji czynnika V i XI przez trombinę.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Zmiany w układzie oddechowym w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej
17.08.2017
Powikłania płucne w chorobach układowych tkanki łącznej występują często, zwykle pojawiają się po rozpoczęciu wspólnych objawów, ale mogą być również pierwszą manifestacją choroby układowej.
Choroby autoimmunologiczne z obecnością przeciwciał anty-ku na podstawie analizy trzech przypadków klinicznych
07.08.2017
Do najczęściej spotykanych objawów klinicznych związanych z obecnością przeciwciał anty-ku należą: zapalenie mięśni, zapalenie stawów, objaw Raynauda czy zmiany skórne pod postacią sklerodaktylii, znacznie rzadziej stwierdza się zajęcie płuc czy nerek
Katastrofalny zespół antyfosfolipidowy
18.07.2017
Katastrofalny zespół antyfosfolipidowy jest najgroźniejszą postacią zespołu antyfosfolipidowego, charakteryzującą się szybko powstającą zakrzepicą w małych naczyniach wielu narządów i wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym, małopłytkowością i niedokrwistością hemolityczną.
Niespecyficzne bóle kręgosłupa
01.06.2017
Należy pamiętać, że kręgosłup jest całością i zmiany zwyrodnieniowe bądź zapalne w jednym odcinku kręgosłupa mają wpływ na funkcjonowanie i dolegliwości odczuwane w innych częściach.
01.06.2017
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.