Publikacje

Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
12.03.2018
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Chondroityna w chorobie zwyrodnieniowej stawów – dlaczego warto ją stosować?
06.02.2018
Etiologia choroby zwyrodnieniowej stawów jest wieloczynnikowa, a najistotniejsze są zmiany zapalne, metaboliczne i mechaniczne. Istotne są również predyspozycje genetyczne
Ocena skuteczności sonoterapii w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – badanie pilotażowe
23.01.2018
W krajach wysoko rozwiniętych dolegliwości bólowych kręgosłupa doświadcza 50-85% populacji.
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania wysokich dawek witaminy D w świetle najnowszych badań
22.01.2018
Powszechny niedobór witaminy D stanowi globalny problem zdrowia publicznego osiągając rozmiary epidemii, a zagrożenie obejmuje ponad połowę światowej populacji.
Ocena częstości występowania różnych typów zaburzeń równowagi u osób w wieku podeszłym
19.01.2018
Społeczeństwo stare, to takie, w którym odsetek osób po 65 roku życia przekracza 7%. Polska osiągnęła ten wynik już w 1968 roku.
Leki złożone w farmakoterapii bólu
11.12.2017
Multimodalna analgezja to skuteczność poszczególnych leków w optymalnych dawkach, co zapewnia maksymalizację skuteczności i próbę zminimalizowania działań niepożądanych.
Tapentadol – stan wiedzy na rok 2017
07.12.2017
W badaniach klinicznych potwierdzono dobry efekt przeciwbólowy i tolerancję tapentadolu w leczeniu ostrego bólu pooperacyjnego po zabiegach stomatologicznych, ortopedycznych i brzusznych oraz w wielu zespołach bólu przewlekłego.
Najczęstsze błędy w farmakoterapii bólu
06.12.2017
W praktyce klinicznej powinniśmy zawsze zastanowić się, czy zalecony przez nas lek ma możliwość z uwagi na swój profil farmakokinetyczno-farmakodynamiczny spowodowania skutecznego efektu analgetycznego.
Borelioza z Lyme w Polsce. Rozpoznawanie i leczenie
17.10.2017
Kleszczy całkiem wytępić się nie da. Nie mają one naturalnych wrogów. Liczba tych pajęczaków może się zmniejszyć po wyjątkowo suchych latach lub długich mroźnych zimach.