Publikacje
W leczeniu i zapobieganiu epizodom depresji i manii występujących w przebiegu zaburzeń afektywnych, których szczególną cechą jest tendencja do nawracania i dezorganizowania codziennego życia chorych, obok ukierunkowanych metod psychoterapii, znajduje zastosowanie kilka grup podejść terapeutycznych, które są nazywane „metodami biologicznymi” lub „terapią somatyczną”.
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Leczenie pacjenta z zaburzeniami odżywiania się (ZO) prowadzi lekarz psychiatra, który koordynuje długoterminowy (zaplanowany na miesiące, a nierzadko kilka lat) proces zdrowienia, współpracując z innymi lekarzami, psychologiem oraz z doświadczonym w kwestii ZO dietetykiem. Zespół leczący powinien utrzymywać stały kontakt, ponieważ zadania specjalistów zmieniają się w miarę postępów leczenia pacjenta.
12.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Czy ADHD istnieje naprawdę? Czy istniało już wcześniej? Czy jest związane z marketingiem firm farmaceutycznych produkujących leki "na ADHD"? Duża liczba konferencji naukowych, stron internetowych, artykułów w gazetach, programów w telewizji i radiu. Dlaczego właśnie teraz, tak dużo jest o ADHD?
12.04.2008
1
Bezsenność może być pierwotnym zaburzeniem snu, może występować w przebiegu chorób somatycznych, zaburzeń psychicznych, może też mieć związek z zażywanymi przez pacjenta substancjami. Do skarg zgłaszanych przez pacjentów z bezsennością należą m.in. trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci, zmęczenie, trudności w wypełnianiu codziennych obowiązków i drażliwość.
12.04.2008
Zaburzenia odżywiania obserwowane są częściej u kobiet niż u mężczyzn (w stosunku od 1:6 do 1:10). Częstość występowania jadłowstrętu psychicznego szacowana jest na 0,5-3,7%, przy czym wśród młodych pacjentów 19-30% stanowią chłopcy. Częstość występowania bulimii oceniana jest na 1,1-4,2%. N
09.09.2007