Publikacje

Pojedynczy cień okrągły w płucu – ważny problem diagnostyczny
10.03.2016
Pojedynczy cień okrągły w płucu (solitary pulmonary nodules, SPN) jest często pierwotnym rakiem płuca – wówczas radiolog opisujący badanie jako pierwszy wykrywa chorobę onkologiczną. Dlatego każdy obraz radiologiczny powinien być poddany uważnej analizie celem postawienia właściwej diagnozy.
Hipercholesterolemia rodzinna – choroba pokoleń
10.03.2016
Hipercholesterolemia rodzinna (familial hypercholesterolemia, FH) jest najczęstszą genetyczną przyczyną przedwczesnego rozwoju miażdżycy i schorzeń z nią związanych, zwłaszcza choroby wieńcowej.
Półpasiec – objawy kliniczne,  leczenie i profilaktyka
01.03.2016
Wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) należy do rodziny wirusów opryszczki. Zakażenia tymi wirusami są powszechne. Pierwotne zakażenie VZV (ospa wietrzna) obejmuje skórę i błony śluzowe, a jego następstwem jest wnikanie wirusa do zakończeń nerwów czuciowych i ich transport aksonalny do neuronów zwojów grzbietowych, nerwów czaszkowych oraz zwojów autonomicznego układu nerwowego.
01.03.2016
Rozpoznanie i wstępne postępowanie w kwasicy ketonowej u dzieci  w świetle najnowszych wytycznych
25.02.2016
Cukrzyca typu 1 (T1D) jest jedną z najczęstszych chorób metabolicznych wieku dziecięcego o wieloczynnikowej etiologii, bezwzględnie wymagającą leczenia insuliną
Nieprawidłowości końcowego odcinka jelita cienkiego i kątnicy jako przyczyna trudno odprowadzalnych i nawracających wgłobień jelitowych u dzieci
25.02.2016
Jedną z najczęściej występujących u dzieci przyczyn ostrych dolegliwości brzusznych i niedrożności przewodu pokarmowego jest wgłobienie jelita w odcinku krętniczo-kątniczym. Schorzenie to najczęściej występuje u niemowląt, choć obserwacje wskazują na coraz częstsze pojawianie się wgłobień u dzieci kilkuletnich…
25.02.2016
Zastosowanie Metody Butejki  w leczeniu astmy u dzieci
25.02.2016
Uzupełnieniem tradycyjnej terapii farmakologicznej w leczeniu astmy są ćwiczenia oddechowe. Rodzaj tych ćwiczeń zależy od wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty oraz od tendencji terapeutycznych w danym kraju…
Problem otyłości w praktyce  pediatrycznej
25.02.2016
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) występowanie otyłości przybrało już rozmiar globalnej epidemii, w 2013 r. na świecie ponad 42 mln dzieci do 5. roku życia ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości.
Punktowe testy skórne
25.02.2016
Punktowe testy skórne (PTS) są metodą badania stosowaną w diagnostyce uczulenia IgE-zależnego. Występowanie reakcji ze strony skóry na alergen świadczy o obecności w niej mastocytów opłaszczonych swoistymi przeciwciałami IgE (sIgE). Reakcja skóry w PTS na badany alergen w postaci bąbla i rumienia świadczy o uczuleniu na poziomie skóry, natomiast wnioskowanie o alergii w obrębie innych narządów na podstawie punktowych testów skórnych jest jedynie pośrednie.
Gorączka i jej leczenie:  paracetamol i ibuprofen – razem czy osobno
24.02.2016
Współcześnie jest oczywiste, że ból ostry (ostrzegawczy), a tym bardziej przewlekły – często destrukcyjny i demobilizujący, należy energicznie zwalczać wszystkimi dostępnymi sposobami: lekami przeciwbólowymi o wzrastającej sile działania (z opioidami włącznie), znieczulaniem miejscowym, a nawet, w razie potrzeby, znieczuleniem ogólnym.
Uczulenie na komosę ryżową, szarłat (Amaranthus) i maniok u osób z alergią pokarmową
24.02.2016
Jedną z częstych chorób alergicznych rozpoznawanych wśród dzieci jest alergia pokarmowa. Jej częstość szacuje się na 1 do 10% (1). Duża rozpiętość w wynikach badań epidemiologicznych to efekt różnych zwyczajów żywieniowych badanych pacjentów, ich wieku oraz niejednolitych metod badawczych.