Publikacje

Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Zastosowanie spironolaktonu w terapii trudnego w kontroli nadciśnienia tętniczego – wskazówki praktyczne
31.01.2017
1
Optymalizacja leczenia hipotensyjnego u chorych z trudnym w kontroli nadciśnieniem tętniczym powinna być oparta na dwóch elementach postępowania - zastosowaniu optymalnego trójlekowego schematu leczenia i optymalizacji terapii diuretykiem.
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs − Immune-Mediated Inflammatory Diseases) i towarzysząca im współchorobowość
13.12.2016
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Możliwość zastosowania śliny jako materiału do badań diagnostycznych w chorobach układu sercowo-naczyniowego
25.11.2016
W dobie upowszechnienia w diagnostyce laboratoryjnej szybkich, nieinwazyjnych i możliwie tanich testów przesiewowych, ślina wydaje się być materiałem, na który powinniśmy zwrócić większą uwagę.
Leczenie kolejnego zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca – czy jest miejsce dla leczenia inotropowo dodatniego?
03.11.2016
Przewlekła niewydolność serca jest złożonym problemem klinicznym, charakteryzującym się – oprócz typowych objawów klinicznych – postępującą niewydolnością wielonarządową spowodowaną niedostatecznym rzutem minutowym.
Trimetazydyna w przewlekłej niewydolności serca
03.11.2016
Przewlekła niewydolność serca (PNS) jest złożonym zespołem klinicznym, w którym występują nieprawidłowości w zakresie kurczliwości mięśnia sercowego oraz zaburzenia hemodynamiczne i zmiany neuroendokrynne (1). Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na PNS w krajach Europy Zachodniej i USA.
Wysiłek fizyczny pacjentów z niewydolnością serca – jak zalecać?
02.11.2016
W ostatnich latach dużą wagę przykłada się również do jak najdłuższego utrzymania pacjentów z NS na rynku pracy w wyuczonym zawodzie lub – w razie potrzeby – po ich przezawodowieniu. Zadaniu temu służy m.in. kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna (KRK), która została włączona do wytycznych postępowania u pacjentów z niewydolnością serca.