Publikacje
Pacjenci wymagający długotrwałej terapii przeciwbólowej to najczęściej osoby w podeszłym wieku lub z przewlekłą, postępującą chorobą. Osoby w podeszłym wieku przyjmują średnio 2-4 leki dziennie...
Leki przeciwpadaczkowe (LPP) są dziś grupą szeroko stosowaną w terapii zaburzeń i chorób psychicznych. Najwcześniej wprowadzona do lecznictwa, bo w latach sześćdziesiątych XX wieku, karbamazepina zyskała początkowo zastosowanie w psychiatrii w profilaktyce napadów drgawkowych u alkoholików.
Ze względu na szerokie spektrum działania, szybkie efekty lecznicze i brak poważnych przeciwwskazań leki z grupy benzodiazepin (BZD) są chętnie stosowane w codziennej praktyce...
25.02.2010
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Działania niepożądane są niemożliwą do wyeliminowania konsekwencją leczenia farmakologicznego.
Leki wytwarzane metodami biotechnologicznymi, tzn. z wykorzystaniem żywych komórek, są obecnie powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach medycyny, a ich udział w farmakoterapii wciąż się zwiększa. W celu zastosowań klinicznych w nefrologii metodami tymi wytwarzane są przede wszystkim czynniki pobudzające erytropoezę, które pozwalają na leczenie niedokrwistości towarzyszącej przewlekłej chorobie nerek.
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Wizytówką współczesnej medycyny są statyny. Zostały one odkryte w 1976 roku przez dwóch Japończyków - Akira Endo i Masao Kuroda, którzy wyizolowali z naturalnej grzybni Penicillium citrinum związek zdolny do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Obserwacje badaczy wykazały, że efekt ten wynika z hamowania aktywności jednego z cytoplazmatycznych enzymów, który reguluje syntezę cholesterolu w wątrobie.
23.06.2009
Histamina, główny mediator reakcji alergicznych, znana jest od ponad 100 lat. Odpowiada ona za takie objawy, jak: wodnisty katar, kichanie, świąd i obrzęk śluzówki nosa, bąbel pokrzywkowy, łzawienie i pieczenie oczu. Leki blokujące ten istotny mediator odgrywają zasadniczą rolę w znoszeniu objawów u chorych na alergiczny nieżyt nosa i spojówek, pokrzywkę oraz świąd o różnej etiologii.
22.06.2009