Publikacje

Dieta po operacjach laryngologicznych u dzieci
25.01.2012
Operacje laryngologiczne u dzieci, a szczególnie zabieg wycięcia migdałków, są jednymi z najczęściej wykonywanych w wieku rozwojowym. Dzieci po operacji mają trudności w przełykaniu i w konsekwencji niechętnie jedzą i piją. Największa intensywność bólu przypada na pierwsze 24 godziny po zabiegu. Zgodnie z doniesieniami w dostępnej literaturze często spotykanym problemem, który dotyczy ponad połowy dzieci, są nudności i wymioty...
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część II
01.09.2011
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Suplementacja witaminy D u ludzi dorosłych
30.11.2010
2
Badania nad witaminą D trwają już od lat 30. ubiegłego stulecia i nadal ujawniane są nowe jej właściwości i działania w organizmie człowieka. Wykrycie receptorów dla aktywnej formy witaminy D, 1,25 dwuhydroksywitamina [1,25(OH)2D]-vitamin D receptor (VDR), było przełomem w badaniach nad witaminą D. O ile początkowo VDR poszukiwano w tzw. klasycznych organach i tkankach zaangażowanych w utrzymaniu homeostazy mineralnej ustroju: jelito, nerka, kość, przytarczyce, to z czasem jego obecność stwierdzono w różnych innych tkankach i rodzajach komórek.
Kuchnia 80-latka
16.11.2010
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, na który wpływa wiele czynników. Istotnym elementem wpływającym na przebieg tego procesu jest styl życia, w tym także sposób odżywiania, stosowanie używek czy aktywność fizyczna. Oprócz ograniczeń w dostępie do żywności, wynikających w przypadku osób po 80. roku życia często z możliwości finansowych i sprawności fizycznej, ważną przyczyną nieprawidłowego odżywiania jest brak wiedzy na ten temat i dawne nawyki żywieniowe.
16.11.2010
Analiza porównawcza stanu zdrowia kobiet  aktywnych i nieaktywnych fizycznie z BMI  25 kg/m² z uwzględnieniem sposobu żywienia i stanu odżywienia
01.09.2010
Już Hipokrates dostrzegał korzyści z aktywnego trybu życia. Twierdził, że „wszystkie znaczące części ciała, jeżeli używane umiarkowanie i ćwiczone w wysiłku, do którego są przeznaczone, stają się zdrowe, dobrze rozwinięte i starzeją się wolniej. Jeżeli są nieużywane i pozostawione w bezczynności, stają się podatne na choroby, upośledzone w rozwoju i starzeją się szybciej”. Jego obserwacje potwierdzono w licznych badaniach.
Alergia pokarmowa - narastający problem w praktyce lekarskiej
14.05.2010
Należy jednak pamiętać, że - według ostatnich zaleceń Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Ogranization, WAO) z 2003 roku (2) - określenie „alergia pokarmowa”, powinno być stosowane jedynie do scharakteryzowania objawów wywołanych reakcjami IgE-zależnymi. Niepożądane reakcje na pokarmy mogą mieć inne mechanizmy: immunologiczne lub nieimmunologiczne. Reakcje nieimmunologiczne to reakcje toksyczne, pseudoalergie, których przyczyną są związki chemiczne czynne biologicznie lub farmakologiczne, takie jak: histamina, serotonina, tyramina i glutaminian sodu.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.