Publikacje
Immunoterapia alergenowa polega na podawaniu (najczęściej podskórnie, niekiedy doustnie w postaci roztworu lub tabletek) wzrastających dawek preparatu zawierającego swoisty alergen, aż do takiej dawki, która wywoła tolerancję. Immunoterapia jest skuteczna w redukcji objawów choroby alergicznej, zmniejsza zużycie leków objawowych, poprawia jakość życia pacjenta...
14.06.2012
Rozwój transplantologii, terapii nowotworów, postępy w leczeniu chorych zakażonych wirusem HIV prowadzą do coraz większej liczby zakażeń patogenami, które u osób zdrowych nie powodują zagrożenia. Należy pamiętać, że wiele chorób współistniejących sprzyja zakażeniom układu oddechowego, to jednak nie kwalifikuje ich jako zakażeń oportunistycznych. Chorobami tymi są: cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub marskość wątroby...
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
21.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Grypa jest główną przyczyną zwiększonej zachorowalności i śmiertelności we wszystkich krajach. Epidemie grypy występują na całym świecie, najczęściej od listopada do kwietnia na półkuli północnej i od maja do października na półkuli południowej.
26.08.2010
1
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
Leki wytwarzane metodami biotechnologicznymi, tzn. z wykorzystaniem żywych komórek, są obecnie powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach medycyny, a ich udział w farmakoterapii wciąż się zwiększa. W celu zastosowań klinicznych w nefrologii metodami tymi wytwarzane są przede wszystkim czynniki pobudzające erytropoezę, które pozwalają na leczenie niedokrwistości towarzyszącej przewlekłej chorobie nerek.
Ziarniniakowatość Wegenera (ZW) jest martwiczym zapaleniem małych i średnich naczyń krwionośnych górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek, charakteryzującym się powstawaniem ziarniniaków i obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko proteinazie 3 neutrofilów (PR-3-ANCA). Rzadko występuje postać ograniczona wyłącznie do zajęcia górnych dróg oddechowych, częściej spotyka się scharakteryzowaną na wstępie triadę Wegenera (zapalenie naczyń, ziarniniaki i przeciwciała ANCA) lub występowanie zmian dodatkowo w wielu narządach, o różnej lokalizacji i nasileniu: w narządzie wzroku, skórze, układzie ruchu, układzie nerwowym, przewodzie pokarmowym, moczowo-płciowym i w sercu.
25.09.2009
1