Publikacje

Zastosowanie mykofenolanu mofetylu u biorców przeszczepów narządowych
27.04.2020
MMF od ponad 20 lat jest lekiem powszechnie stosowanym w schematach po transplantacji.
Podstawowe standardy prawne wykonywania zawodu lekarza
05.02.2019
Do prawidłowego wykonywania zawodu lekarza niezbędna jest znajomość prawa.
Nosicielstwo Clostridium difficile i możliwe dalsze konsekwencje
20.04.2018
Wczesna identyfikacja nosicieli bez objawów klinicznych może znacząco wpłynąć na ograniczenie transmisji zakażeń w zakładach opieki zdrowotnej.
Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
12.03.2018
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bólu neuropatycznego
04.01.2018
W praktyce klinicznej neurotoksyna botulinowa stosowana jest w różnych schorzeniach, przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub nadaktywnością cholinergiczną.
Tapentadol – stan wiedzy na rok 2017
07.12.2017
W badaniach klinicznych potwierdzono dobry efekt przeciwbólowy i tolerancję tapentadolu w leczeniu ostrego bólu pooperacyjnego po zabiegach stomatologicznych, ortopedycznych i brzusznych oraz w wielu zespołach bólu przewlekłego.
Rola polifosforanów w procesie krzepnięcia krwi i w rozwoju stanu zapalnego
05.09.2017
Ostatnie badania wskazują, że polyP są czynnikiem prokoagulacyjnym przyspieszającym krzepnięcie krwi, poprzez inicjowanie aktywacji szlaku wewnątrzpochodnego oraz promowanie aktywacji czynnika V i XI przez trombinę.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.