Publikacje

Postępy w profilaktyce i leczeniu odleżyn
24.05.2021
Najważniejsze jest dokładne opracowanie – usunięcie z powierzchni rany martwicy, eliminacja skażenia bakteryjnego i zastosowanie optymalnego opatrunku.
Rola pielęgniarki w usprawnianiu pacjentów geriatrycznych z chorobami narządu ruchu
25.08.2020
Dysfunkcje narządu ruchu wymagają ciężkiej pracy całego zespołu rehabilitacyjnego.
Ustawowe obowiązki lekarza w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych
13.05.2020
Choroby zakaźne i zakażenia to w polskim ustawodawstwie sfera objęta najszerszym i wielopostaciowym przymusem świadczeń zdrowotnych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Terapia insuliną – wymierne korzyści dla pacjenta
27.01.2017
Rozpoznając chorobę, rozpoczynamy równocześnie żmudny proces edukacji pacjenta. Rola edukatora, niezwykle ważna dla właściwego podejścia pacjenta do problemu od samego początku choroby, jest nie tylko trudna i niewdzięczna, ale zupełnie niezauważana przez płatnika (NFZ).
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Terapia funkcjonalna pacjentów w wieku starszym
24.08.2016
Optymalny program rehabilitacji powinien przywracać sprawność funkcjonalną i być dobrze tolerowany także przez starszych pacjentów. Celem pracy jest ocena skuteczności terapii funkcjonalnej starszych pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu.