Podziel się z innymi:
2000-12-01

Etiologia i kliniczne następstwa przerostu mięśnia lewej komory u chorych z nadciśnieniem tętniczym

Źródło/Autor: lek. med. Artur Oręziak, lek. med. Małgorzata Olędzka-Oręziak, prof. dr hab. med. K. Andrzej Wardyn

W praktyce klinicznej często stwierdzamy nadciśnienie tętnicze pierwotne, które już w 1929 r. nazwano chorobą nadciśnieniową. Nadciśnienie tętnicze (NT) obejmuje około 10-20% dorosłej populacji i jest chorobą stale postępującą, głównie z powodu poważnych następstw - m.in. przyspieszonego rozwoju miażdżycy, przerostu mięśnia serca (a zwłaszcza lewej komory), niewydolności krążenia, przerostu błony środkowej tętnic, zaburzeń metabolicznych. Te czynniki są uważane za główną przyczynę przyspieszonego procesu starzenia się organizmu, prowadzącego do skrócenia przeciętnej długości życia oraz do obniżenia jego jakości, głównie z powodu podwyższonej zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i wczesnego inwalidztwa. W przebiegu nadciśnienia tętniczego dochodzi często do przerostu lewej komory (ang. left ventricular hypertrophy - LVH), który uważany jest za mechanizm adaptacyjny, kompensujący zwiększone obciążenie dynamiczne serca. LVH stanowi jedno z najpoważniejszych powikłań narządowych. Przerost lewej komory stanowi niezależny czynnik ryzyka wystąpienia arytmii serca, zawału serca i nagłego zgonu sercowego.

Etiologia i kliniczne następstwa przerostu mięśnia lewej komory u chorych z nadciśnieniem tętniczym
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Spełnione i niespełnione nadzieje – co zmienia się w opodatkowaniu medyków „na swoim” w 2024 r.?
15.04.2024
2
Na posiedzeniu 19 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej ustawę o ubezpieczeniach społecznych i dała przedsiębiorcom prawo do tzw. wakacji od składek ZUS.
15.04.2024
2
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2024 roku
09.04.2024
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Ubezpieczenia zdrowotne w obliczu wyzwań współczesności
18.03.2024
Współczesne ubezpieczenia pracownicze to nie tylko ochrona finansowa, ale kompleksowe wsparcie w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.