Komórki dendrytyczne - biologia i próby stosowania terapeutycznego

Jacek Roliński, Iwona Hus
Czasopismo: "Terapia" nr 5 (107) 2001 strona 32-33
Terapia IMMUNOLOGIA KLINICZNA ONKOLOGIA KLINICZNA funkcja populacje komórki dendrytyczne immunoterapia nowotworów

W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się roli komórek efektorowych układu immunologicznego w rozpoznawaniu i eliminacji komórek nowotworowych, podejmowane są także próby leczenia nowotworów przez immunomodulację. W immunoterapii nowotworów ustalone miejsce oraz szerokie zastosowanie kliniczne mają cytokiny, takie jak interleukina 2 (IL-2) lub interferony oraz przeciwciała monoklonalne. Jedną z nowych, obiecujących metod, która wciąż pozostaje w fazie badań doświadczalnych i klinicznych są szczepionki przeciwnowotworowe wytwarzane na bazie komórek dendrytycznych (k.d.).

Komórki dendrytyczne - biologia i próby stosowania terapeutycznego

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułuMam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Inne z tego czasopisma

Inne z tej dziedziny

Będą odszkodowania za NOP. Kto zapłaci?

Pół roku zajęło rządowi przyjęcie projektu dot. odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP-y). Proponowana wysokość rekompensat to od 3 do 100 tys. zł. Mimo apeli kierowanych w trakcie konsultacji nie obejmą one przypadków zgonu. Odszkodowanie będzie dotyczyć tylko powikłań wymagających hospitalizacji.

Zaszczepionym ma być lżej

Zaszczepieni powinni być wyłączeni z wszelkich restrykcji sanitarnych – taką opinię przekazała rada medyczna przy premierze – ale na stole leży kilka scenariuszy.

Covidowy paszport dla wybranych

Tysiące ozdrowieńców nie mogą otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym – pisze w środowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

Chirurg, który potrącił po pijanemu pieszego, skazany na więzienie i grzywnę

Na cztery lata więzienia i zapłatę 200 tys. zł na rzecz potrąconego 22-latka skazał znanego chirurga Krzysztofa P. Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Prokurator żądał dużo wyższej kary, ale według sądu młody mężczyzna miał możliwość uniknięcia nadjeżdżającego samochodu lekarza, co złagodziło wyrok – donosi „Gazeta Wyborcza”.