Podziel się z innymi:
2005-01-07
Kwas acetylosalicylowy - ugruntowana pozycja w nowoczesnej kardiologii
Źródło/Autor:
Włodzimierz Gierlak, Marek Kuch
Kwas acetylosalicylowy (ASA) - substancja od ponad 100 lat produkowana na skalę przemysłową, to najstarszy ze współczesnych leków kardiologicznych. Czy wiemy już wszystko o działaniu ASA? Jest to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz antyagregacyjnym. Jeszcze niedawno wiedza o ASA wydawała się usystematyzowanym działem farmakologii klinicznej. Prowadzone w ostatnich latach badania nad skutecznością leczenia ASA przyniosły nowe informacje o molekularnych mechanizmach działania tego leku.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Dieta śródziemnomorska jest jednym z najlepiej zbadanych i najbardziej znanych wzorców żywieniowych na świecie. Tradycyjna dieta śródziemnomorska odzwierciedla sposób żywienia typowy dla Grecji i południowych Włoch na początku lat 60. Charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów roślinnych, jest minimalnie przetworzona, sezonowa i lokalnie pozyskiwana.
14.01.2025
Pacjenci hematoonkologiczni to osoby szczególnie narażone na częste i ciężkie w przebiegu infekcje. Upośledzenie działania ich układu immunologicznego może wynikać zarówno z samej choroby, jak i z zastosowanego leczenia onkologicznego. Z tego względu pacjenci powinni znajdować się nie tylko pod szczególną opieką lekarzy, ale także samodzielnie zachowywać różnorodne środki ostrożności, takie jak unikanie kontaktu z chorymi oraz odpowiednia higiena. Kluczowe może okazać się również stosowanie farmakologicznych metod profilaktyki, m.in. szczepień.
23.12.2024