Podziel się z innymi:
2007-06-06

Przezskórne interwencje wieńcowe - czy zawsze bezpieczne u pacjentów z cukrzycą typu 2?

Źródło/Autor: Adam Komło, Hanna Bachórzewska-Gajewska, Sławomir Dobrzycki

Zabiegi PCI (PCI, percutaneous coronary intervention) są uznaną i sprawdzoną metodą leczenia choroby wieńcowej od przeszło ćwierć wieku. W 2007 roku minie trzydziesta rocznica pierwszego zabiegu interwencyjnego na tętnicach wieńcowych, wykonanego przez Andreasa Gruentziga. Mimo iż przezskórne interwencje na tętnicach wieńcowych, charakteryzują się wysoką skutecznością, małą inwazyjnością oraz wysokim bezpieczeństwem metody, to jednak, jak każdy zabieg wiążą się z wystąpieniem określonych powikłań, indywidualnych dla każdego pacjenta.

Przezskórne interwencje wieńcowe - czy zawsze bezpieczne u pacjentów z cukrzycą typu 2?
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Dieta śródziemnomorska a mikrobiota jelitowa
14.01.2025
Dieta śródziemnomorska jest jednym z najlepiej zbadanych i najbardziej znanych wzorców żywieniowych na świecie. Tradycyjna dieta śródziemnomorska odzwierciedla sposób żywienia typowy dla Grecji i południowych Włoch na początku lat 60. Charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów roślinnych, jest minimalnie przetworzona, sezonowa i lokalnie pozyskiwana.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2024 roku
01.01.2025
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Raport „Obniżona odporność immunologiczna. Zwiększenie świadomości pacjentów z chorobami nowotworowymi”
23.12.2024
Pacjenci hematoonkologiczni to osoby szczególnie narażone na częste i ciężkie w przebiegu infekcje. Upośledzenie działania ich układu immunologicznego może wynikać zarówno z samej choroby, jak i z zastosowanego leczenia onkologicznego. Z tego względu pacjenci powinni znajdować się nie tylko pod szczególną opieką lekarzy, ale także samodzielnie zachowywać różnorodne środki ostrożności, takie jak unikanie kontaktu z chorymi oraz odpowiednia higiena. Kluczowe może okazać się również stosowanie farmakologicznych metod profilaktyki, m.in. szczepień.