Podziel się z innymi:
2007-09-01

Farmakoterapia nieswoistych chorób zapalnych jelit

Źródło/Autor: Witold Bartnik

Grupa nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ) obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa), chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) i postacie nieokreślone. Wspólną cechą tych chorób jest nieznana, pierwotna przyczyna wywołująca. Współczesne koncepcje etiopatogenetyczne NChZJ uwzględniają udział czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych.

Farmakoterapia nieswoistych chorób zapalnych jelit
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Analiza zmian w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) na 2026 rok w porównaniu z 2025 r.
15.12.2025
Głównym celem aktualizacji jest optymalizacja strategii zapobiegania chorobom zakaźnym w różnych grupach wiekowych i populacjach o podwyższonym ryzyku.
Wzrost zachorowalności na odrę w kontekście wyzwań systemów zdrowotnych – analiza na podstawie raportu OECD
15.12.2025
W 2025 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport analizujący wyzwania stojące przed systemami opieki zdrowotnej, w którym zwrócono uwagę na niepokojący, globalny wzrost zachorowań na odrę. Jest to choroba, której w pełni można zapobiec dzięki szczepieniom - stanowi swego rodzaju wskaźnik efektywności programów szczepień ochronnych oraz ogólnej odporności populacyjnej.
15.12.2025
Analiza wniosków ze szczytu EMA–Vaccines Europe w kontekście przyszłości szczepień w Europie
15.12.2025
W październiku 2025 r. odbyło się 4. spotkanie EMA z organizacją Vaccines Europe, stanowiące kluczową platformę wymiany poglądów na temat kierunków rozwoju immunoprofilaktyki w UE.