Podziel się z innymi:
2008-12-12
1
Współczesne aspekty profilaktyki nowotworów jelita grubego
Źródło/Autor:
Maria Magdalena Bujnowska-Fedak, Jacek Czajor, Andrzej Steciwko
Od kilku lat na całym świecie obserwuje się wzrost liczby zachorowań na nowotwory. Jest to niewątpliwie związane m.in. z rozwojem metod diagnostycznych i poprawą wykrywalności nowotworów, co poza wzrostem liczb w statystykach zachorowalności, daje także możliwość wcześniejszych, skutecznych interwencji. Coraz bardziej docenia się więc rolę profilaktyki w chorobach nowotworowych. Polska, niestety, wciąż odstaje pod tym względem od krajów wysoko rozwiniętych; mimo to obserwuje się stopniową poprawę, wyrażającą się wzrostem przeżywalności wśród chorych na nowotwory.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Pacjenci hematoonkologiczni to osoby szczególnie narażone na częste i ciężkie w przebiegu infekcje. Upośledzenie działania ich układu immunologicznego może wynikać zarówno z samej choroby, jak i z zastosowanego leczenia onkologicznego. Z tego względu pacjenci powinni znajdować się nie tylko pod szczególną opieką lekarzy, ale także samodzielnie zachowywać różnorodne środki ostrożności, takie jak unikanie kontaktu z chorymi oraz odpowiednia higiena. Kluczowe może okazać się również stosowanie farmakologicznych metod profilaktyki, m.in. szczepień.
23.12.2024
Według szacunków WHO problem wcześniactwa dotyczy już co dziesiątego noworodka w skali świata.
20.12.2024
Obecna fala zachorowań na krztusiec dotyczy całego obszaru Europy.
20.12.2024