Podziel się z innymi:
2009-03-08
Ostre stany zastawkowe w kardiologii - zastawki natywne i sztuczne
Źródło/Autor:
Marcin Fijałkowski, Andrzej Koprowski, Jan Rogowski, Andrzej Rynkiewicz
Przez ostre stany w kardiologii dotyczące natywnych zastawek rozumiemy najczęściej ostre niedomykalności zastawki mitralnej lub aortalnej. Bardziej złożona sytuacja jest w przypadku sztucznych zastawek serca. W przypadku zastawek mechanicznych do ostrej niewydolności serca w wyniku dysfunkcji protezy zastawki może dochodzić albo w wyniku istnienia głównie okołozastawkowej fali zwrotnej, albo też jednoczesnej niedomykalności i zmniejszenia powierzchni ujścia sztucznej zastawki serca w wyniku blokowania dysków protezy
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Głównym celem aktualizacji jest optymalizacja strategii zapobiegania chorobom zakaźnym w różnych grupach wiekowych i populacjach o podwyższonym ryzyku.
15.12.2025
W 2025 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport analizujący wyzwania stojące przed systemami opieki zdrowotnej, w którym zwrócono uwagę na niepokojący, globalny wzrost zachorowań na odrę. Jest to choroba, której w pełni można zapobiec dzięki szczepieniom - stanowi swego rodzaju wskaźnik efektywności programów szczepień ochronnych oraz ogólnej odporności populacyjnej.
15.12.2025
W październiku 2025 r. odbyło się 4. spotkanie EMA z organizacją Vaccines Europe, stanowiące kluczową platformę wymiany poglądów na temat kierunków rozwoju immunoprofilaktyki w UE.
15.12.2025