Podziel się z innymi:
2009-05-17
2

Wybrane aspekty farmakoterapii cukrzycy w wieku podeszłym

Źródło/Autor: Kornelia Kędziora-Kornatowska

Dane epidemiologiczne wskazują, że występowanie cukrzycy jest ważnym i złożonym problemem u pacjentów w wieku podeszłym. Wykazano, że w Stanach Zjednoczonych ponad 20 milionów osób ma rozpoznaną cukrzycę, przy czym 20% to pacjenci po 60. roku życia. Badania KORA Survey wykonane w populacji niemieckiej wskazują, że tylko u 60% osób po 65. roku życia stwierdza się prawidłową tolerancję glukozy.

Wybrane aspekty farmakoterapii cukrzycy w wieku podeszłym
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Elektroniczna Karta Szczepień (EKS) w Polsce – analiza planów wprowadzenia  i potencjalnych efektów
16.07.2025
W dobie cyfryzacji sektora ochrony zdrowia wiele krajów wprowadza rozwiązania informatyczne mające na celu usprawnienie procesów medycznych, w tym dokumentacji szczepień. W Polsce Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapowiedziało wprowadzenie EKS, która ma stanowić rozszerzenie i uzupełnienie już istniejących możliwości weryfikacji historii szczepień w ramach Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
16.07.2025
Analiza wpływu grypy oraz krztuśca zdiagnozowanych w trakcie ciąży na dalszy przebieg ciąży i rozwój dziecka – wyniki retrospektywnego badania populacyjnego z Australii
16.07.2025
Celem niniejszego badania jest analiza konsekwencji przechorowania krztuśca lub grypy w trakcie ciąży dla matek i płodu.
16.07.2025
Rekomendacje EMA dotyczące składu szczepionek przeciw grypie na sezon 2025/2026
16.07.2025
Grypa sezonowa jest wywoływana głównie przez wirusy grypy typu A (H1N1, H3N2) oraz typu B (linie Victoria i Yamagata). Kluczowym wyzwaniem w projektowaniu szczepionek jest wysoka zmienność antygenowa tych wirusów. Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku dokonują przeglądu danych epidemiologicznych, wirusologicznych i immunologicznych, aby zalecić optymalny skład szczepionek przeciw grypie na nadchodzący sezon.
16.07.2025