Metodologia badań w pielęgniarstwie – opis przypadku
Metoda indywidualnego przypadku (ang. case study) jest metodą badawczą wykorzystywaną w badaniach jakościowych [1]. Polega ona na analizie losów danego człowieka wynikających z jego specyficznej sytuacji klinicznej, psychosospołecznej i kulturowej, które są wynikiem choroby i jej następstw oraz procesu leczenia ze szczególnym nastawieniem na określenie problemów pielęgnacyjnych oraz opracowanie modelu opieki pielęgniarskiej [2].
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightInne z tego czasopisma
Skuteczność wyższej dawki rywastygminy w plastrach (13,3 mg/24h, 15 cm2): analiza przy wykorzystaniu podskali oceny zaburzeń funkcji poznawczych - ADAS-cog
Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjnym schorzeniem charakteryzującym się postępującym pogorszeniem stanu funkcjonalnego oraz zdolności poznawczych.
Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) poprawia przeżycie u chorych z niewydolnością serca (NS) i istotną dysfunkcją skurczową lewej komory. Jednakże, chorzy z ICD nierzadko pytają czy mogą bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne nie narażając się na ryzyko wyładowania ICD. Źródłem obaw jest fakt, że w trakcie wysiłku dochodzi do wzrostu stężenia krążących katecholamin, które mogą prowokować wystąpienie zarówno komorowych, jak i nadkomorowych arytmii i w konsekwencji być przyczyną adekwatnego lub nieadekwatnego wyładowania ICD...
Betablokery w prewencji nagłego zgonu sercowego u pacjentów z niewydolnością serca: wyniki metaanalizy
W USA nagły zgon sercowy (NZS) odpowiedzialny jest za około 300 000 – 400 000 zgonów rocznie. Co więcej, może on stanowić pierwszy objaw choroby wieńcowej, a także jest przyczyną około 50% zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Największe ryzyko NZS występuje u pacjentów z niewydolnością serca, u których wynosi ono około 4% – 13% rocznie...
Inne z tej dziedziny
Najważniejsze jest dokładne opracowanie – usunięcie z powierzchni rany martwicy, eliminacja skażenia bakteryjnego i zastosowanie optymalnego opatrunku.
Dysfunkcje narządu ruchu wymagają ciężkiej pracy całego zespołu rehabilitacyjnego.
Choroby zakaźne i zakażenia to w polskim ustawodawstwie sfera objęta najszerszym i wielopostaciowym przymusem świadczeń zdrowotnych.
Ponowne przekazanie danych wymaganych do wpisu do rejestru. Ustawodawca wymaga, aby dane te zostały przekazane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 10 czerwca 2023 roku
Aktualne wyceny i współczynniki dotyczące podwyżek wynagrodzeń
Minister zdrowia zatwierdził jeden z trzech wariantów do realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.
Nowe uprawnienia ratowników medycznych
Ratownicy medyczni będą mogli samodzielnie przeprowadzać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających czy cewnikowanie pęcherza moczowego. Projekt tego rozporządzenia trafił do komisji prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji
Przełomowa terapia CAR-T
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy zastosowano przełomową terapię CAR-T u 5-latki. Za kilka dni kolejna pacjentka również ją otrzyma.
Badanie: Kiedy pierwszy smartfon dla dziecka?
Im późniejszy wiek, w którym młoda osoba po raz pierwszy dostała telefon lub tablet, tym lepsze samopoczucie psychiczne w wieku dorosłym.
Dobre samopoczucie w kontakcie z naturą
Dźwięki natury w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego doświadczamy podczas spacerów w lesie.
Wideokapsułka alternatywą dla endoskopii
Sterowane za pomocą pola magnetycznego i stosowane od lat doustne kapsułki z wbudowaną kamerą mogłyby pozwolić na badanie zbliżone dokładnością do znacznie bardziej kłopotliwej dla pacjenta tradycyjnej endoskopii – informuje pismo „iGIE”.
Alkoholu zwiększa ryzyko depresji
Uzależnienie od alkoholu w okresie dojrzewania ma związek z późniejszym ryzykiem depresji – informuje pismo „Lancet Psychiatry”.
WHO i KE: projekt partnerski o zaświadczeniach COVID-19
Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu współpracy partnerskiej w dziedzinie e-zdrowia. W ramach porozumienia WHO wykorzysta unijny system cyfrowych zaświadczeń COVID-19 do stworzenia systemu o zasięgu ogólnoświatowym.
Pediatrzy wzywają do zakazu e-papierosów
Brytyjskie stowarzyszenie pediatrów i lekarzy medycyny dziecięcej (RCPCH) wezwało do zakazania jednorazowych e-papierosów, gdyż przyczyniają się do coraz powszechniejszego używania elektronicznych papierosów wśród dzieci i młodzieży.