Podziel się z innymi:
2016-03-07

Wczesne i odległe wyniki po przeszczepieniu nerki

Źródło/Autor: Rafał Kieszek, Kalina Jędrzejko, Piotr Domagała, Monika Bieniasz, Jolanta Gozdowska, Magdalena Durlik, Leszek Pączek, Andrzej Chmura, Artur Kwiatkowski

Każdego roku wzrasta liczba chorych oczekujących na przeszczep nerki (KTx), pomimo zwiększania liczby wykonywanych transplantacji. KTx od dawcy żywego (LRD) jest jednym ze sposobów zwiększenia liczby transplantacji, skrócenia czasu oczekiwania na przeszczepienie, często z możliwością znaczącego skrócenia lub nawet całkowitego uniknięcia dializoterapii – w przypadku przeprowadzenia przeszczepienia wyprzedzającego.

Wczesne i odległe wyniki po przeszczepieniu nerki
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2024 roku
20.01.2025
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Dieta śródziemnomorska a mikrobiota jelitowa
14.01.2025
Dieta śródziemnomorska jest jednym z najlepiej zbadanych i najbardziej znanych wzorców żywieniowych na świecie. Tradycyjna dieta śródziemnomorska odzwierciedla sposób żywienia typowy dla Grecji i południowych Włoch na początku lat 60. Charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów roślinnych, jest minimalnie przetworzona, sezonowa i lokalnie pozyskiwana.
Raport „Obniżona odporność immunologiczna. Zwiększenie świadomości pacjentów z chorobami nowotworowymi”
23.12.2024
Pacjenci hematoonkologiczni to osoby szczególnie narażone na częste i ciężkie w przebiegu infekcje. Upośledzenie działania ich układu immunologicznego może wynikać zarówno z samej choroby, jak i z zastosowanego leczenia onkologicznego. Z tego względu pacjenci powinni znajdować się nie tylko pod szczególną opieką lekarzy, ale także samodzielnie zachowywać różnorodne środki ostrożności, takie jak unikanie kontaktu z chorymi oraz odpowiednia higiena. Kluczowe może okazać się również stosowanie farmakologicznych metod profilaktyki, m.in. szczepień.