Podziel się z innymi:
2016-03-07

Przeszczepienia symultaniczne – nerki i trzustki oraz nerki i wysp trzustkowych

Źródło/Autor: Andrzej Berman, Michał Wszoła

Udowodnienie, że objawy cukrzycy spowodowane są deficytem insuliny oraz wprowadzenie jej do użytku klinicznego w latach 20. XX wieku pociągnęło za sobą poważne następstwa. Z jednej strony pojawiła się nowa grupa pacjentów ze specyficznymi problemami, które można określić jako odległe powikłania cukrzycy, z drugiej rozpoczęto intensywne prace nad opracowaniem metody leczenia cukrzycy za pomocą przeszczepienia allogenicznego trzustki. Przełomowe odkrycia z zakresu immunologii i farmakologicznej immunosupresji dokonane w drugiej połowie XX wieku, które dały podwaliny pod całą transplantologię, umożliwiły również pierwsze przeszczepienie trzustki.

Przeszczepienia symultaniczne – nerki i trzustki oraz nerki i wysp trzustkowych
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2025 roku
07.07.2025
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Leki recepturowe były, są i pozostaną objęte refundacją – odpowiedź na pismo do MZ
07.07.2025
Ministerstwo Zdrowia odniosło się do kontrowersyjnych komunikatów wysyłanych przez Porozumienie Zielonogórskie do lekarzy. Organizacja ostrzegała przed przepisywaniem pacjentom leków recepturowych pod groźbą wysokich kar finansowych. Wiceminister Marek Kos określił, że działania organizacji to dezinformacja.
Analiza wpływu na zdrowie publiczne oraz ocena opłacalności stosowania wysokodawkowej, czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie w populacji osób starszych we Francji.
10.06.2025
Obserwowany corocznie w sezonie infekcyjnym wzrost liczby zachorowań na grypę prowadzi do istotnego obciążenia systemu opieki zdrowotnej we Francji. Osoby starsze są szczególnie narażone cięższy przebieg tej infekcji oraz wystąpienie powikłań związanych z grypą.
10.06.2025