Przeszczepienia symultaniczne – nerki i trzustki oraz nerki i wysp trzustkowych

Andrzej Berman, Michał Wszoła
Czasopismo: "Terapia" nr 1 (333) 2016 strona 37-40
Terapia NEFROLOGIA TRANSPLANTOLOGIA KLINICZNA schyłkowa niewydolność nerek przeszczepienie wysp trzustkowych jednoczasowe przeszczepienie trzustki i nerki

Udowodnienie, że objawy cukrzycy spowodowane są deficytem insuliny oraz wprowadzenie jej do użytku klinicznego w latach 20. XX wieku pociągnęło za sobą poważne następstwa. Z jednej strony pojawiła się nowa grupa pacjentów ze specyficznymi problemami, które można określić jako odległe powikłania cukrzycy, z drugiej rozpoczęto intensywne prace nad opracowaniem metody leczenia cukrzycy za pomocą przeszczepienia allogenicznego trzustki. Przełomowe odkrycia z zakresu immunologii i farmakologicznej immunosupresji dokonane w drugiej połowie XX wieku, które dały podwaliny pod całą transplantologię, umożliwiły również pierwsze przeszczepienie trzustki.

Przeszczepienia symultaniczne – nerki i trzustki oraz nerki i wysp trzustkowych

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułuMam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Inne z tego czasopisma

Inne z tej dziedziny

Szczepionkowy falstart w szkołach

„«Zero, jeden, kilku» – najczęściej takie odpowiedzi słyszę od szefów placówek, gdy pytam o liczbę chętnych do szczepień. To porażka państwa i nas wszystkich”

Lekarze zarabiają lepiej niż lekarki

W każdym z zawodów o wiele lepiej zarabiają mężczyźni, a przeanalizowano obok lekarzy sytuację finansową fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych i dentystów.