Podziel się z innymi:
2016-07-12
Parikalcytol w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
Źródło/Autor:
Joanna Matuszkiewicz-Rowińska, Paweł Żebrowski
Jednym z najważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek (PChN) są zaburzenia mineralno-kostne z ich konsekwencjami w postaci osteodystrofii nerkowej i zwapnień układu sercowo-naczyniowego. Rozwijają się one stopniowo wraz z postępem nefropatii, najczęściej pod postacią wtórnej nadczynności przytarczyc (WNP), z przerostem gruczołów i narastającym stężeniem parathormonu (PTH). O ile w stadium III PChN stężenia te są nieprawidłowe jedynie u części chorych (35%), to już w stadiach bardziej zaawansowanych odsetek ten sięga 70%.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Ministerstwo Zdrowia odniosło się do kontrowersyjnych komunikatów wysyłanych przez Porozumienie Zielonogórskie do lekarzy. Organizacja ostrzegała przed przepisywaniem pacjentom leków recepturowych pod groźbą wysokich kar finansowych. Wiceminister Marek Kos określił, że działania organizacji to dezinformacja.
07.07.2025
Obserwowany corocznie w sezonie infekcyjnym wzrost liczby zachorowań na grypę prowadzi do istotnego obciążenia systemu opieki zdrowotnej we Francji. Osoby starsze są szczególnie narażone cięższy przebieg tej infekcji oraz wystąpienie powikłań związanych z grypą.