Podziel się z innymi:
2016-08-05
Niedokrwistości przewlekłe w chorobach układu pokarmowego
Źródło/Autor:
Magdalena Panek-Jeziorna, Agata Mulak, Maria Jasińska, Beata Marczak-Karpina, Leszek Paradowski
Niedokrwistość definiowana jest jako zmniejszenie liczby erytrocytów, obniżone stężenie hemoglobiny lub wartości hematokrytu we krwi (1). Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) określa niedokrwistość jako spadek stężenia hemoglobiny (Hb) poniżej 12 g/dl u kobiet niebędących w ciąży, poniżej 11 g/dl u kobiet ciężarnych oraz poniżej 13 g/dl u mężczyzn.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Pacjenci hematoonkologiczni to osoby szczególnie narażone na częste i ciężkie w przebiegu infekcje. Upośledzenie działania ich układu immunologicznego może wynikać zarówno z samej choroby, jak i z zastosowanego leczenia onkologicznego. Z tego względu pacjenci powinni znajdować się nie tylko pod szczególną opieką lekarzy, ale także samodzielnie zachowywać różnorodne środki ostrożności, takie jak unikanie kontaktu z chorymi oraz odpowiednia higiena. Kluczowe może okazać się również stosowanie farmakologicznych metod profilaktyki, m.in. szczepień.
23.12.2024
Obecna fala zachorowań na krztusiec dotyczy całego obszaru Europy.
20.12.2024