Podziel się z innymi:
2016-12-01

Badanie przydatności ćwiczeń profilaktycznych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w zapobieganiu utracie mineralnej masy kostnej u kobiet w okresie pomenopauzalnym

Źródło/Autor: Tomasz Saran, Krzysztof Metera, Agnieszka Maruszewska, Beata Kasprzyk-Kościk (TOM LVI, Nr 4 (138)/2014, s. 200–207)

Przyspieszona utrata mineralnej masy kostnej (BMD – bone mineral density) powodująca zwiększanie się wrażliwości na złamania patologiczne jest ważnym problemem zdrowotnym wśród kobiet po menopauzie. Opierając się na badaniach epidemiologicznych, szacuje się, że w Polsce 4 mln osób choruje na osteoporozę, w tym co trzecia kobieta po menopauzie jest zagrożona tą chorobą.

Badanie przydatności ćwiczeń profilaktycznych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w zapobieganiu utracie mineralnej masy kostnej u kobiet w okresie pomenopauzalnym
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Złoty Wrzesień 2025: Chcemy, żeby żadne dziecko w Polsce nie umierało z powodu nowotworu
13.10.2025
Wczesna diagnoza ratuje życie, gdyż nowotwory u dzieci rozwijają się szybko i często mają agresywny przebieg. Możliwości leczenia są obecnie w Polsce bardzo dobre, dlatego najważniejsze jest, by w przypadku niepokojących objawów jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza – przypominali przez cały wrzesień organizatorzy Złotego Września 2025.
13.10.2025
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2025 roku
03.10.2025
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Ukraina od roku 2026 roku wprowadza kalendarz szczepień na wzór modelu zachodniego
22.09.2025
W 2026 r. Ukraina planuje wdrożenie nowego kalendarza szczepień, opartego na modelu funkcjonującym w państwach Europy Zachodniej.
22.09.2025