Postęp w technikach obrazowania pozwala na uwidocznienie małych zmian u pacjentów, którzy wykonują badanie USG z wielu różnych przyczyn, także jako badanie przesiewowe z powodu niespecyficznych objawów brzusznych. W przypadku lokalizacji takiej zmiany w obrębie trzustki, zaplanowanie i realizacja właściwej diagnostyki ma szczególne znaczenie, gdyż każda zmiana ogniskowa w trzustce budzi duży niepokój tak pacjentów, jak i lekarzy, a diagnostyka różnicowa wykluczająca zmiany złośliwe jest w tym przypadku trudna.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
W czasie pandemii doszło do niewielkiego, ale statystycznie istotnego wzrostu śmiertelności matek z powodu ciążowych i okołoporodowych powikłań. To alarmujące odkrycie - podaje „JAMA Network Open”.
Fundusz covidowy nie zniknął; jego środki wydatkowane są na różne cele - powiedział minister zdrowia Adma Niedzielski. Wyjaśnił, że obecnie COVID-19 traktowany jest jak każda inna choroba związana z infekcję górnych dróg oddechowych i finansowana jest standardowymi procedurami, które są od dawna zdefiniowane przez NFZ.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę program nauczania zawodowego kształcenia podyplomowego w zakresie analityki medycznej. Dokument pojawił się w dzienniku urzędowym resortu.
Pilotaż dotyczący świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zakłada funkcjonowanie i współdziałanie centralnej platformy pierwszego kontaktu oraz centrów medycznej pomocy doraźnej; Planowany termin pilotażu to wrzesień 2022 roku - poinformowano w środę na stronach rządowych Ministerstwa Zdrowia.
Wystawiono już 382 tys. e-skierowań na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego – poinformował w środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski.
Pojawienie się na rynku szczepionki przeciwko boreliozie byłoby prawdziwym przełomem - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do rozpoczęcia trzeciej fazy badań klinicznych nad preparatem. W Polsce co roku diagnozuje się boreliozę u ok. 20 tys. osób.
Nowa technika łącząca działanie dźwięku i elektrycznej stymulacji ciała może łagodzić ból u osób z różnego rodzaju schorzeniami przewlekłymi i neurologicznymi – informuje „Journal of Neural Engineering”.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu m.in. implementację prawa unijnego i uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy ratowników medycznych i fizjoterapeutów.
Oddziaływanie na geny przeszczepionych w miejsce tętnic żył pomogłoby im lepiej sprawdzić się w nowej roli - informuje strona internetowa Augusta University.
Instytut Matki i Dziecka realizuje we współpracy z Agencją Badań Medycznych projekt, w ramach którego planowane jest przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego. To badanie BUTTERFLY - pierwsza w Polsce immunoterapia w guzach kości i pierwsza terapia anty-GD2 w mięsaku Ewinga.