Podziel się z innymi:
2020-04-10
Krążące markery przemian kostnych i ich wzajemne związki u pacjentów hemodializowanych z niedoborem witaminy D
Źródło/Autor:
Paweł Kulicki, Paweł Żebrowski, Antoni Sokalski, Wiesław Klatko, Magdalena Birecka, Mariusz Mieczkowski, Stanisław Niemczyk, Jolanta Małyszko, Joanna Matuszkiewicz-Rowińska (Wiad Lek 2019, 72, 11 cz. II, 2202–2209)
Ostatnie badania wykazują, że działanie 1,25(OH)2D nie ogranicza się do tkanki kostnej i jelit, ale ma charakter plejotropowy.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
25 października ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 przy użyciu zaaprobowanej przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki o nowym składzie. Z kolei już od ponad miesiąca możemy zaszczepić się przeciwko grypie najnowszą sezonową szczepionką.
31.10.2024
Pacjenci hematoonkologiczni zdają sobie sprawę z tego, że mają osłabioną odporność i każda infekcja może być dla nich groźna, co było bardzo widoczne podczas pierwszych fal epidemii COVID-19. Nie zawsze jednak wiedzą, jak obecnie skutecznie chronić się przed infekcjami – tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów.
17.10.2024
Zapalenie opon mózgowych wciąż jest chorobą obarczoną wysoką śmiertelnością oraz czasowymi lub trwałymi poważnymi powikłaniami znacznie upośledzającymi funkcjonowanie pacjentów (i ich rodzin) niezależnie od szerokości geograficznej.
17.10.2024