Podziel się z innymi:
2023-09-07
1

Mupirocyna – mechanizm działania i zastosowanie w miejscowym leczeniu przeciwgronkowcowym

Źródło/Autor: Dr n. med. Janusz Czarski

Mupirocyna jest miejscowym antybiotykiem o szerokim spektrum działania i skutecznym nawet w przypadku szczepów bakterii opornych na antybiotyki. Szczególnym wskazaniem jej stosowania jest leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych z polipami. Mupirocyna jest uznawana za złoty standard w dekolonizacji gronkowców złocistych opornych na metycylinę (methicyllin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA), a jej stosowanie pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się tej bakterii i minimalizować ryzyko powikłań związanych z zakażeniem.

Mupirocyna – mechanizm działania i zastosowanie w miejscowym leczeniu przeciwgronkowcowym
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Realizacja szczepień podstawowych przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi u dzieci w wieku powyżej 3 lat
10.06.2025
Stały spadek liczby wykonywanych szczepień oraz wzrost odmów ze strony rodziców przy realizacji obowiązkowej profilaktyki immunizacyjnej sprawił, że konieczna stała się aktualizacja stanowiska w sprawie szczepień ochronnych przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi u dzieci powyżej 3. roku życia.
Analiza liczby hospitalizacji z powodu krztuśca we Francji w latach 2008-2020  oraz ocena wpływu aktualizacji harmonogramu szczepień na zapadalność na krztusiec i koszty hospitalizacji.
10.06.2025
W 2013 r. we Francji zaktualizowano harmonogram szczepień dla niemowląt i wprowadzone aktualizacje obowiązują do dzisiaj. Celem niniejszego badania była ocena liczby hospitalizacji z powodu krztuśca w latach 2008-2020 we Francji, a także analiza wpływu aktualizacji harmonogramu szczepień oraz wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko krztuścowi na zapadalność na tę chorobę oraz na koszty hospitalizacji.
Analiza wpływu na zdrowie publiczne oraz ocena opłacalności stosowania wysokodawkowej, czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie w populacji osób starszych we Francji.
10.06.2025
Obserwowany corocznie w sezonie infekcyjnym wzrost liczby zachorowań na grypę prowadzi do istotnego obciążenia systemu opieki zdrowotnej we Francji. Osoby starsze są szczególnie narażone cięższy przebieg tej infekcji oraz wystąpienie powikłań związanych z grypą.
10.06.2025