Aktualności
Stomatologiczne, tytanowe implanty mogą przetrwać co najmniej czterdzieści lat – wynika ze szwedzkiego badania na niewielkiej grupie osób. Po takim czasie obserwacji ochotnicy zachowali wszystkie implanty w dobrym stanie.
04.03.2025
Do 2050 r. liczba dzieci i nastolatków z nadwagą lub otyłością może wzrosnąć do 746 milionów, co będzie stanowić niemal jedną trzecią tej grupy wiekowej – alarmują naukowcy na łamach „The Lancet”.
04.03.2025
Jedna na trzy osoby na świecie rozwinie w ciągu życia groźną formę arytmii serca, mogącą prowadzić do kalectwa i zgonu – przypominają kardiolodzy. Aby wcześnie wykrywać arytmię, warto wypracować sobie nawyk regularnego mierzenia tętna (pulsu), zalecają.
03.03.2025
Wszystkie świadczenia nielimitowane, leki w programach lekowych i chemioterapii z 2024 r. zostaną opłacone do końca marca – zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Sfinansowane zostaną także wszystkie świadczenia ponad limity określone w umowach - zaznaczył resort.
Główny Inspektor Farmaceutyczny rozpoznaje około 60 spraw dotyczących cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek w związku z niezgodną z prawem działalnością, w tym przestępczą, czyli wyprowadzaniem leków z polskiego rynku - powiedział w piątek PAP dyrektor biura GIF Damian Kuraś.
Administracja Trumpa zakończyła finansowanie programów zwalczania HIV i AIDS – poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na oficjalne dokumenty amerykańskiego Departamentu Stanu. Organizacje humanitarne ostrzegają, że decyzja ta może zagrażać życiu milionów ludzi na całym świecie.
03.03.2025
1
Ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona – powiedziała prof. Anna Członkowska, neurolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ze względu na różnorodność objawów – od wątrobowych, poprzez neurologiczne na psychiatrycznych kończąc – schorzenie jest trudne do zdiagnozowania.
28.02.2025
Sztuczna inteligencja jest już stosowana w psychoterapii w postaci chatbotów terapeutycznych. Daje to wiele możliwości, ale stwarza też ryzyko, m.in. udzielenia szkodliwych porad czy emocjonalnego uzależnienia pacjenta od cyfrowego terapeuty – ocenia dr Marcin Rządeczka z UMCS.
28.02.2025