Aktualności

Polacy badają wirusa powiązanego z otyłością
10.03.2025
Otyłość to nie tylko kwestia stylu życia, zaburzeń hormonalnych czy genetyki. Istnieją wirusy, których związek z występowaniem tej choroby został potwierdzony w badaniach. Naukowcy z Wrocławia jako pierwsi na świecie wykryli obecność jednego z nich także u żyjących z ludźmi psów i kotów.
NRL: nie będzie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy i głosowania ws. odwołania prezesa
10.03.2025
1
Naczelna Rada Lekarska odrzuciła projekt uchwały w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy, podczas którego miało się odbyć głosowanie nad odwołaniem szefa NRL Łukasza Jankowskiego. Zwolennicy odwołania prezesa uważają, że doszło do naruszenia prawa – przekazali w piątek PAP.
W lutym potwierdzono prawie 5 tys. przypadków krztuśca i 52 tys. zakażeń wirusem RSV
10.03.2025
W lutym potwierdzono prawie 5 tys. przypadków krztuśca, dwa razy więcej niż w styczniu. Trzykrotnie więcej niż miesiąc wcześniej było też zakażeń wirusem RSV, które w lutym potwierdzono u ponad 52 tys. osób – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
Eksperci alarmują: aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywane jest w Polsce zbyt późno
10.03.2025
Aż 70 proc. przypadków jaskry, choroby będącej drugą przyczyną utraty wzroku, jest wykrywanych w Polsce za późno – alarmują okuliści. Zapraszają jednocześnie do udziału w bezpłatnych badaniach przesiewowych, które będą prowadzone od 9 do 15 marca w kilkudziesięciu miastach w kraju.
Wiceminister zdrowia: ministerstwo realizuje plan wsparcia pacjentów z chorobami rzadkimi
07.03.2025
Ministerstwo Zdrowia realizuje plan wsparcia pacjentów z chorobami rzadkimi, obejmujący m.in. rozwój ośrodków eksperckich oraz cyfrowych narzędzi diagnostycznych – powiedziała w środę wiceminister zdrowia Urszula Demkow na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet sprawdzi, jak substancje chemiczne zaburzają hormony u ciężarnych
07.03.2025
W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet rozpoczyna się badanie, które ma wyjaśnić, jak substancje chemiczne zaburzają pracę układu hormonalnego kobiet w ciąży oraz jak wpływają na przebieg ciąży i rozwój dzieci. W ciągu dwóch lat może w nim wziąć udział 270 pacjentek.
Chemicy z Politechniki Wrocławskiej chcą opracować lek na chorobę Alzheimera
07.03.2025
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nowymi sposobami leczenia choroby Alzheimera. Nowy lek ma być bardziej skuteczny w terapii również w innych zaburzeniach neurodegeneracyjnych – poinformowała w środę uczelnia.
Badania: im lepsza jakość nasienia, tym dłuższe życie mężczyzny
07.03.2025
Lepsza jakość nasienia świadczy nie tylko o płodności, ale może prognozować dłuższe życie mężczyzny – wykazały najnowsze badania duńskich specjalistów, opublikowane przez pismo „Human Reproduction”.