Aktualności
Do programu zdrowotnego, w ramach którego refundowane będą zapłodnienia metodą in vitro, będą mogły przystąpić tylko te kliniki, które zagwarantują bezpieczeństwo zarodków - zapowiedział w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
24.10.2012
4
NFZ dokładniej zweryfikuje dane osób, które mają prawo korzystać ze świadczeń zdrowotnych w publicznych lecznicach. W tym celu musi dostawać więcej informacji od organów rentowych. Proces ich przekazywania ma usprawnić rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu sposobu przesyłania danych osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek oraz osób pobierających odpowiednie zasiłki, renty czy pracowników będących na urlopie bezpłatnym. Minister zdrowia opublikował właśnie projekt przepisów.
24.10.2012
Sejm odrzucił projekt Solidarnej Polski zaostrzający prawo aborcyjne. Przeciwko projektowi głosowali m.in. posłowie Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
24.10.2012
5
Po długiej i ciężkiej chorobie we wtorek w Warszawie zmarł ortopeda prof. Stefan Kazimierz Malawski - poinformował wnuk zmarłego Michał Olbrychowski.
24.10.2012
Nowe leki znalazły się w projekcie listopadowej listy leków refundowanych. Dla 529 produktów spadły dopłaty pacjenta; dla 659 - wzrosły.
23.10.2012
Na zabiegi chirurgiczne finansowane przez NFZ w jednej z warszawskich klinik trzeba czekać kilkanaście miesięcy, w jednym z krakowskich szpitali - nawet dwa lata. Zdarza się, że szpitale same proponują przyspieszenie oczekiwania, oferują zabiegi komercyjne czyli takie, za które pacjent musi płacić z własnej kieszeni. "To niezgodne z prawem" - ostrzega NFZ i grozi odbieraniem kontraktów.
23.10.2012
4
Likwidacja centrali NFZ i powołanie nowoczesnej agencji do wyceny procedur - to m.in. plany ministerstwa zdrowia, które przedstawił w poniedziałek szef resortu Bartosz Arłukowicz w ramach - jak powiedział - pięciu kroków reorganizacji systemu świadczeń zdrowotnych.
23.10.2012
1
Wielu lekarzy rodzinnych oferuje odpłatnie szczepionkę przeciw grypie pacjentom w przychodni i od razu robi im zastrzyk. Takie praktyki nie podobają się Naczelnej Radzie Aptekarskiej (NRA). Jej przedstawiciele uważają, że pacjent powinien kupić szczepionkę w aptece. Lekarze mają jednak swoje argumenty. "Szczepienie farmaceutykiem, który dostarczył do nas pacjent, jest ryzykowne, bo może wywołać powikłania. Nie wiadomo przecież, w jakich okolicznościach pacjent go transportował i czy został zachowany łańcuch chłodniczy" – mówi Jacek Krajewski, prezes organizacji Porozumienie Zielonogórskie.
23.10.2012
5