Aktualności
Nowe zasady refundacji leków pozbawią pracy w branży farmaceutycznej 11-13 tys. osób - donosi "Puls Biznesu", powołując się na szacunki firmy badawczej IMS Health. Po 2 tys. osób w firmach farmaceutycznych i hurtowniach, następne 7-9 tys. w aptekach - wylicza szef polskiego oddziału IMS Health Michał Pilkiewicz.
23.10.2012
2
"Bez sztuki żyć się nie da" - mówił w niepublikowanej dotychczas rozmowie z 2003 r. Przemysław Gintrowski. Pieśniarz i kompozytor, współtwórca "Murów", nieformalnego hymnu Solidarności - zmarł w sobotę 20.10.2012 r. w wieku 61 lat. W opublikowanej przez PAP rozmowie mówił gorzko, że postrzega Polaków jako bezrefleksyjne i konsumpcyjne społeczeństwo.
23.10.2012
2
W Ministerstwie Zdrowia powstanie specjalny program zdrowotny, który będzie regulował kwestie in vitro. "To doraźne rozstrzygnięcie bardzo drażliwej sprawy, która dotąd nie znalazła rozwiązania ustawowego" - ocenił premier Donald Tusk.
22.10.2012
2
Mimo ataku na Kościół i tradycyjne wartości Polacy coraz mniej akceptują rozwody. Nawet jeśli wzrasta ich liczba, a coraz więcej par żyje w związkach nieformalnych, tradycyjna rodzina jest uznawana za najwyższą wartość.
22.10.2012
19
W Szpitalu św. Zofii w Warszawie powstał pierwszy przyszpitalny oddział narodzin w Polsce. Kobiety mogą bezpłatnie rodzić w pojedynczych salach – Paryż, Londyn, Rzym – w niemal domowych warunkach.
22.10.2012
Klub SLD złoży projekt ustawy "o świadomym rodzicielstwie", liberalizujący przepisy aborcyjne - zapowiedzieli politycy Sojuszu. Projekt przewiduje m.in. legalną aborcję do 12 tygodnia ciąży.
19.10.2012
5
Od dzisiaj zaczynają obowiązywać przepisy, które mają polepszyć opiekę nad noworodkiem. Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia o standardach opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, połogu oraz nad noworodkiem. Nowe przepisy zobowiązują personel medyczny do tego, aby robił dziecku zaraz po urodzeniu badania, które pozwalają szybko wykryć bezobjawowe wady serca. "To rewolucja. Będziemy drugim krajem w Europie po Szwajcarii, który wprowadza program umożliwiający identyfikowanie dzieci z wadami serca na tak wczesnym etapie. Wtedy szanse na wyleczenie są największe" – mówi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
19.10.2012
1
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma trudny orzech do zgryzienia. Przepisy trzeba bowiem tak zmienić, aby pacjenci mieli nadal zapewniony dostęp do świadczeń ratownictwa medycznego. Dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego już wkrótce mogą mieć bowiem kłopot z obsadą kadrową zespołów ratunkowych jeżdżących w karetkach. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 1 stycznia 2013 r. w ich skład mają wchodzić lekarze specjalizujący się w medycynie ratunkowej. Opcjonalnie jeszcze do 2020 r. w karetkach mogą też jeździć osoby robiące specjalizację w dziedzinie anestezjologii czy chirurgii (przepis dotyczy ambulansów ze znaczkiem "S").
19.10.2012
7