Aktualności

Zmiany klimatu są niebezpieczne dla astmatyków
11.09.2023
Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc – donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają do zaostrzenia standardów czystości powietrza.
Gaz rozweselający zostanie zdelegalizowany
08.09.2023
Podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający zostanie sklasyfikowany jako narkotyk i zdelegalizowany do końca roku - ogłosił brytyjski rząd. W Wielkiej Brytanii to druga najczęściej stosowana przez osoby w wieku 16-24 lata substancja odurzająca, po marihuanie.
W Wielkiej Brytani zarejestrowano nowy lek na cukrzycę
08.09.2023
Lek przeciwcukrzycowy Mounjaro, firmy Eli Lilly (LLY.N), zyskał poparcie brytyjskiego organu nadzorującego efektywność kosztową opieki zdrowotnej, który stwierdził, że będzie to dobra opcja dla pacjentów ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2.
Pozytywny obraz ciała to większa satysfakcja z życia
07.09.2023
Posiadanie pozytywnego obrazu własnego ciała silnie koreluje z lepszym stanem psychiki – donoszą naukowcy z Anglii. Przeprowadzone przez nich badanie objęło prawie 60 tys. osób.
Wegańska dieta może oznaczać mniejsze wydatki na jedzenie
07.09.2023
Odżywianie się zgodnie z niskotłuszczowym stylem wegańskim oznacza średnio 16 proc. mniejsze wydatki na jedzenie – obliczyli naukowcy z USA. Pozwala też zmniejszyć masę ciała.
Rośnie liczba osób zażywających rekreacyjnie ketaminę
06.09.2023
W ostatnich latach we Francji, widocznie wzrosła liczba osób zażywających rekreacyjnie ketaminę. Z przyjmowaniem tej substancji, sklasyfikowanej jako narkotyk, wiążą się poważne komplikacje dla zdrowia.
Choroby alergiczne u dzieci z powodu zaburzeń mikrobiomu
05.09.2023
Cztery najczęstsze choroby alergiczne u kilkuletnich dzieci mogą brać się z zaburzeń mikroflory jelitowej w pierwszych miesiącach życia – donoszą naukowcy z University of British Columbia i BC Children’s Hospital (Kanada).
Jedna dawka psylocybiny pomogła chorym na depresję
05.09.2023
W klinicznym badaniu 2. fazy, z udziałem ponad setki ochotników, pojedyncza dawka psylocybiny trwale poprawiała stan osób z depresją. Nie pojawiły się przy tym żadne znaczące skutki uboczne.