Aktualności

Pleśń i drożdże w domu nie powodują astmy
04.09.2023
Według badania obejmującego prawie 400 fińskich domów, obecna we wnętrzach pleśń czy drożdże nie zwiększają ryzyka astmy. Jednocześnie niektóre gatunki grzybów, podobnie jak część bakterii, obniżają zagrożenie.
Zatwierdzona szczepionka przeciwko nowemu wariantowi COVID-19
01.09.2023
Szczepionka przeciwko COVID-19 dostosowana jest do nowego wariantu tego wirusa w obliczu jesiennej kampanii szczepień w państwach członkowskich UE - poinformowała Komisja Europejska.
Siedzący tryb życia dzieci sprzyja problemom z sercem
01.09.2023
Brak fizycznej aktywności w dzieciństwie i wczesnej dorosłości może uszkadzać serce i przyczyniać się do zawałów serca i udarów mózgu w późniejszym życiu - wynika z badań zaprezentowanych podczas kongresu European Society of Cardiology w Amsterdamie.
SARS-CoV-2 u jeleniowatych mutuje szybciej niż u ludzi
01.09.2023
Ssaki z rodziny jeleniowatych mogą być rezerwuarem SARS-CoV-2. W organizmach tych zwierząt wirus mutuje 3 razy szybciej niż u ludzi – pokazali badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.
Ablacja przezcewnikowa zmniejsza ryzyko demencji i zgonu
31.08.2023
Zapobiegający migotaniu przedsionków zabieg ablacji przezcewnikowej zmniejsza ryzyko demencji i zgonu w każdej grupie wiekowej - informuje „Journal of the American Geriatrics Society”.
Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
31.08.2023
Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym.
Tłuszcz w szpiku kostnym regeneruje czerwone krwinki
31.08.2023
Badanie przeprowadzone na 14 astronautach pozwala sądzić, że choć podróże w kosmos prowadzą do spadku ilości czerwonych krwinek i masy kostnej, to organizm może skutecznie uzupełnić je na Ziemi, używając tłuszczu zlokalizowanego w szpiku kostnym.
Gaz rozweselający niebezpieczny dla zdrowia
31.08.2023
Nadużywanie gazu rozweselającego uszkadza układ nerwowy – ostrzegają naukowcy. Dochodzi do spadku stężenia witaminy B12, a przez to do zniszczeń w rdzeniu kręgowym, nerwach obwodowych, a nawet do zmian w zachowaniu.