Aktualności

Badanie: korzystanie ze smartfona
29.01.2024
Badania nad koreańskimi nastolatkami wykazały, że spędzając więcej niż cztery godziny dziennie przed smartfonem częściej młodzież boryka się z problemami psychicznymi i skłonnością do korzystania z substancji psychoaktywnych.
Badanie: skuteczność tradycyjnych chińskich leków
28.01.2024
Potwierdzono skuteczność aktywnych składników tradycyjnych chińskich leków w leczeniu chorób, jak informuje „Journal of Pharmaceutical Analysis”.
Metale ciężkie przyspieszają starzenie się jajników
28.01.2024
U kobiet, które są narażone na działanie toksycznych metali ciężkich, może wystąpić wcześniejsze starzenie się jajników.
Buty pomagające chorym na parkinsonizm
25.01.2024
Naukowcy stworzyli specjalne buty wspomagające osoby z parkinsonizmem, wyposażone w czujniki i generujące sygnały dźwiękowe. Te innowacyjne obuwie zmniejsza ryzyko upadków oraz umożliwia pokonywanie większych dystansów.
Lek na odchudzanie dostępny w nowych wskazaniach
24.01.2024
EMA w tym tygodniu rozważy poszerzenie zastosowania leku odchudzającego, mającego również potencjał zmniejszenia ryzyka udarów i zawałów serca.
Wzrost zachorowalności na raka szyjki macicy
23.01.2024
3
Zachorowalność na raka szyjki macicy nadal rośnie na świecie, pomimo wprowadzenia szczepień przeciwko wirusowi HPV - alarmuje prof. Linda Eckert z USA w artykule opublikowanym na łamach „New Scientist”.
Start rutynowych szczepień antymalarycznych
23.01.2024
Kamerun rozpoczął pierwszy na świecie rutynowy program szczepień przeciw malarii. Bezpłatną szczepionkę dostaną sześciomiesięczne i młodsze dzieci w 42 najbardziej dotkniętych malarią okręgach.
Poszczepienne komplikacje u zaszczepionych przeciw Covid-19
23.01.2024
2
W Niemczech prawie 12 tys. osób złożyło wnioski o uznanie szkód, spowodowanych szczepieniami przeciw koronawirusowi. W 467 przypadkach zgłoszenia zostały zatwierdzone, pozostałe czekają na rozpatrzenie.