Aktualności

Dieta bogata w tłuszcze i cukier upośledza zdolności pamięciowe
23.04.2025
Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze, zwłaszcza nasycone, oraz w cukry - zwłaszcza proste, stosowane do słodzenia pokarmu - pogarsza zdolności poznawcze, w tym pamięć przestrzenną – wynika z badania, które publikuje pismo „International Journal of Obesity”.
Leczenie zaburzeń słuchu może opóźnić rozwój demencji u dużego odsetka seniorów
22.04.2025
Leczenie obiektywnie stwierdzonych ubytków słuchu może opóźnić rozwój demencji u dużego odsetka starszych osób – wynika z bania, które opublikowało czasopismo „JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery”.
Korzystanie z technologii cyfrowej może opóźniać demencję
17.04.2025
– Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, korzystanie z technologii cyfrowych wiąże się zmniejszonym ryzykiem demencji u osób starszych – informuje pismo „Nature Human Behaviour”.
Nigeria/ Rozprzestrzenia się wirus Lassa, który w ciągu tygodnia doprowadził do śmierci 127 osób
17.04.2025
Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) odnotowało 674 potwierdzone przypadki Gorączki Lassa i 127 zgonów w pierwszym tygodniu kwietnia, ujawniono w najnowszym raporcie opublikowanym we wtorek.
AFP: kraje członkowskie WHO zatwierdziły historyczne porozumienie w sprawie walki z pandemiami
16.04.2025
Kraje członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zatwierdziły historyczne porozumienie w sprawie przygotowania do walki z pandemiami – podała w środę AFP. Dokument określa m.in. system dostępu do szczepionek i testów oraz zasady transferu technologii w przemyśle farmaceutycznym.
Raport: ponad 3 mln zgonów dzieci na świecie z powodu infekcji opornych na antybiotyki
15.04.2025
Z powodu infekcji opornych na antybiotyki w 2022 r. zmarło ponad 3 mln dzieci na świecie – wynika z najnowszego raportu. Najwięcej takich zgonów odnotowano w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.
Polska dopiero na 52. miejscu pod względem przeciętnej oczekiwanej długości życia
02.04.2025
1
Pod względem przeciętnej oczekiwanej długości życia Polska jest dopiero na 52. miejscu w światowym zestawieniu. Od 2015 r. poprawa w zakresie umieralności w naszym kraju uległa zatrzymaniu – alarmuje prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
WHO: pracownicy służby zdrowia wzywają do działań, by ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem
31.03.2025
Ponad 50 krajów, miast i organizacji zobowiązało się do nowych akcji w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza i zmniejszenia do 2040 roku o połowę jego śmiertelnych skutków. Poparło ich 47 mln pracowników służby zdrowia, pacjentów i ich rzeczników.