Aktualności

Spada tempo wzrostu przeciętnej oczekiwanej długości życia
11.10.2024
1
Żyjemy coraz dłużej, ale spada tempo wzrostu przeciętnej oczekiwanej długości życia. Powodem tego wcale nie jest pandemia – wynika z badań opublikowanych przez „Nature Aging”.
WHO zaleca kolejną szczepionkę przeciwko wirusowi HPV w jednej dawce
10.10.2024
W jednej tylko dawce może być stosowana kolejna szczepionka przeciwko wirusowi HPV, jaką zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Polsce dla zapewnienia większej skuteczności szczepionki tego typu są stosowane w dwóch lub trzech dawkach, w zależności od wieku podania.
zdrowie.pap.pl/ Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny
08.10.2024
Ta substancja używana jest w anestezjologii, ale występuje też np. w nabojach do bitej śmietany czy do napełniania balonów. Chodzi o tzw. gaz rozweselający. „Kreatywne” nastolatki wykorzystują go do odurzania się. Eksperci ostrzegają – może to być groźne dla zdrowia, a nawet życia.
WHO zatwierdziła pierwszy test do szybkiej diagnozy mpox
07.10.2024
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszy dający natychmiastowy wynik test diagnostyczny na mpox – informuje strona internetowa WHO.
Kobiety w czasie menopauzy nie są odpowiednio leczone ani zauważane
04.10.2024
Kobiety zgłaszające uciążliwe objawy menopauzy nie są odpowiednio dokumentowane, raportowane ani nie otrzymują potrzebnego leczenia – alarmuje czasopismo „Menopause”.
Mężczyźni zażywający kwas walproinowy powinni stosować antykoncepcję
04.10.2024
Z powodu niewielkiego ryzyka spłodzenia dziecka z rzadką wadą neurologiczną mężczyźni zażywający kwas walproinowy powinni stosować antykoncepcję – ostrzega Brytyjski Urząd Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA).
Do 2050 r. liczba krótkowzrocznych dzieci przekroczy 740 milionów
27.09.2024
Do 2050 r. z powodu krótkowzroczności cierpieć będzie ponad 740 milionów dzieci i nastolatków, czyli blisko 40 proc. osób z tej grupie wiekowej – wynika z analizy opublikowanej w „British Journal of Ophthalmology”.
Szwajcaria/ Medycyna gender ma pomóc w badaniach nad lekami
24.09.2024
Wiadomo, że kobiety mogą reagować na niektóre leki inaczej niż mężczyźni. W badaniach nad tym zagadnieniem ma pomóc medycyna gender. W Szwajcarii niedawno powołano pierwszą w w tym kraju profesorkę medycyny gender – informuje serwis Swissinfo.ch.