Aktualności

Sport i mindfulness razem działają skuteczniej
05.01.2024
Naukowcy twierdzą, że zwiększeniu poczucia szczęścia, wsparcia psychiki i ciała pomaga połączenie ruchu z medytacją uważności. Kombinacja taka najlepiej podnosi nastrój, pomaga poprawić zdrowie i ogólne samopoczucie.
SI odkryła nowy rodzaj antybiotyków
27.12.2023
Sztuczna inteligencja (SI) przeprowadziła analizę właściwości milionów związków chemicznych i znalazła nowe substancje, które zabijają bakterie lekooporne.
SI pomogła w leczeniu dzieci
22.12.2023
Zastosowanie inteligentnych algorytmów pomogło w trzykrotnie mniejszej ilości przepisywanych dzieciom antybiotyków, zachowując jednocześnie tą samą skuteczności leczenia.
Nowy podwariant Omikrona wywołującego COVID-19 o symbolu JN.1
21.12.2023
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nowy podwariant Omikrona wywołującego COVID-19, o symbolu JN.1, szybko się rozprzestrzenia na całym świecie. Nie stwarza on jednak dużego zagrożenia.
Covid-19 sparaliżował struny głosowe
21.12.2023
Opisano pierwszy przypadek, w którym zakażenie Covid-19 spowodowało obustronne porażenie strun głosowych u nastolatki i związane z tym problemy z mówieniem i oddychaniem. – informuje pismo „Pediatrics”.
Sztuczna inteligencja czyta myśli i nie tylko
15.12.2023
Australijski zespół stworzył przenośny, oparty na sztucznej inteligencji system, który sprawnie odczytuje ludzkie myśli i zamienia je na język mówiony. Wynalazek ma pomóc osobom sparaliżowanym, po udarach i z innymi uszkodzeniami aparatu mowy.
Dostęp do recept za granicą
15.12.2023
W Unii Europejskiej ma powstać przestrzeń danych dotyczących zdrowia - EHDS. Obywatele będą mogli uzyskać dostęp do recept, diagnostyki obrazowej i testów laboratoryjnych w różnych państwach członkowskich UE.
Pierwszy zgon na chorobę mpox nazywaną wcześniej małpią ospą
14.12.2023
W Japonii potwierdzono pierwszy zgon na mpox, wirusową chorobę nazywaną wcześniej małpią ospą – poinformowało w środę miejscowe ministerstwo zdrowia. Zmarły to mężczyzna po 30. roku życia, który miał obniżoną odporność, ponieważ był również zakażony wirusem HIV.